Na dzisiejszej lekcji biologii uczniowie klasy VI w ramach projektu pt: „Bezkręgowce są wśród nas” prezentowali wykonane przez siebie prace. Pierwszy etap projektu polegał na wylosowaniu przez grupy wybranych bezkręgowców, a następnie wykonaniu pracy i zaprezentowaniu pozostałych uczniom.
Na lekcji fizyki, przy omawianiu prawa Ohma, uczniowie klasy 8 badali zależność pomiędzy napięciem a natężeniem prądu. Wykorzystali do tego mierniki uniwersalne, baterie, przewody oraz domowe urządzenia elektryczne-żelazko, suszarkę do włosów, czajnik elektryczny. Doskonalili przy tym budowę obwodów elektrycznych i sposób podłączania mierników.
A uczniowie klasy 7 na lekcji fizyki badali gęstość substancji- cieczy, metali oraz produktów sypkich. Wykorzystali do tego olej, mleko, syrop, mąkę ,cukier, metale o regularnych i nieregularnych kształtach. Potrzebowali do tego miarek, zlewek i wagi. Do udokumentowania działań wykorzystali sprzęt z programu Laboratoria przyszłości.
Dzisiaj w naszej szkole świętowaliśmy walentynki
Uczniowie klasy czwartej zaprezentowali żartobliwe scenki o nie zawsze szczęśliwej miłości. Następnie przyszedł do nas długo wyczekiwany listonosz miłości wraz ze swoim pomocnikiem i przez ponad pół godziny wręczali walentynki. Na koniec wszyscy brali udział w zabawie pt. „Znajdź swoją drugą połówkę”. Zadaniem uczniów było wylosowanie serca z numerkiem i odnalezienie osoby, która posiadała drugą połówkę serca. Na pierwsze 20 par czekała słodka nagroda, a na tych, którzy nie znaleźli dzisiaj swojej drugiej połówki, czekały nagrody pocieszenia.
Do zobaczenia za rok na kolejnych walentynkach.
Standardy ochrony małoletnich to zestaw zasad i procedur, które mają chronić dzieci i młodzież w placówkach oświatowych przed wszelkimi sytuacjami, w których mogliby zostać skrzywdzeni. Zgodnie z ustawą, standardy muszą zostać opracowane i wdrożone przez każdą placówkę oświatową.
Podstawą prawną standardów jest ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa o ochronie małoletnich). Standardy powinny zawierać politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem, aspekty związane z personelem mającym kontakt z dziećmi, procedury postępowania oraz monitoringu.
Ustawa nakładająca wprowadzenie standardów wchodzi w życie 15 lutego 2024 roku.
Dokument Standardy ochrony małoletnich znajduje się w zakładce Dokumenty szkolne.
Wczoraj obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski.
Z tej okazji uczennice z IV i V klasy przypomniały społeczności szkolnej postać papieża Jana Pawła II.
Po uroczystości wszyscy zajadali się kremówkami - ulubionymi ciastkami papieża.
3 października obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Nasze przedszkolaki wiedzą, że owoce i warzywa zawierają mnóstwo witamin, które wspomagają pracę naszego organizmu.
Dlatego degustacja, jak i poczęstunek zniknął blyskawicznie
Na podsumowanie pracy z lekturą „W pustyni i w puszczy” szóstoklasiści przygotowali lekturowe pudełka.
Zobaczcie, co w nich umieścili.
Czy rozpoznajecie wszystkie rekwizyty i potraficie je odnieść do książki Sienkiewicza?
Ucz kl 0-3 uczestniczyli dzisiaj w przedstawieniu teatralnym „Dr Dolittle”.
Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia wprowadził ich w świat przygód doktora i jego przyjaciół. Pełne humoru przedstawienie było zarazem pouczające, jak i i kształcące wrażliwość i empatię w stosunku dla braci mniejszych.
Na dzisiejszych zajęciach koła przyrodniczego uczniowie klasy IV bawili się w małych chemików i prowadzili ciekawe doświadczenia.
Wykonywali doświadczenia chemiczne „od kuchni”. Nie zabrakło wulkanu chemicznego, magicznego palca czy też chemicznego jojo. Na zakończenie badali pH produktów spożywczych.
Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli dzisiaj w spektaklu teatralnym wystawionym przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
„Świat fantasy” to przedstawienie, które przygotowane zostało w oparciu o „Hobbita” Tolkiena. Uczniowie byli świadkami, jak czarodziej Gandalf i krasnolud Thorin zabierają Bilbo Bagginsa na niebezpieczną wyprawę, podczas której bohaterowie przeżyli spotkanie z trolami, odwiedzili dom elfów, jaskinię goblinów, wysłuchali zagadek Golluma i walczyli ze Smaugiem.
Spektakl został wystawiony wKutnowskim Domu Kultury.
Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie mieli możliwość poprowadzić lekcje zamiast pedagogów.
W klasie piątej nauczycielkami zostały dzisiaj Julia Pałatyńska i Hania Prośniewska. Dziewczynki przygotowały lekcję języka polskiego utrwalającą wiadomości o formach i trybach czasownika, podczas której uczniowie zostali podzieleni na grupy, a ich zadaniem było odkodowanie obrazka.
Ich lekcja wpisała się tym samym w obchodzony w naszej szkole tydzień kodowania.
Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w proces lekcyjny, a nowe nauczycielki wywiązały się perfekcyjnie ze swoich obowiązków.
Podczas dzisiejszej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie wyśpiewali nauczycielom życzenia, a przewodnicząca Rady Rodziców złożyła wszystkim pedagogom gratulacje i obdarowała kwiatami.
Na dzisiejszych zajęciach biologii uczniowie klasy V wykonywali modele różnych komórek. Jak wiemy komórki nie są widoczne gołym okiem i można je jedynie zobaczyć na planszach, na filmach lub pod mikroskopem. To znacznie ogranicza poznanie ich budowy przestrzennej i uchwycenie usytuowania poszczególnych organelli. Samodzielne wykonanie modelu budowy komórki pozwala lepiej wyobrazić sobie tę przestrzenną strukturę oraz ułatwia zapamiętanie najważniejszych funkcji organelli. Takie modele mogą więc doskonale służyć nam do nauki na lekcjach.
Na dzisiejszych zajęciach chemii uczniowie klasy 7 wykonywali doświadczenia chemiczne. Wspólnie tworzyli tęczową wieżę gęstości z miodu, gliceryny, mleka, płynu do mycia naczyń, wody i oleju. Dzięki temu dowiedzieli się, co to jest gęstość. Te płyny, które są gęstsze, są też cięższe i dlatego też opadały na dół, nie mieszając się z innymi.
Kolejnym doświadczeniem, które wykonywali było badanie pH roztworu wybranych produktów spożywczych i chemicznych: wody, proszku do pieczenia, kwasu octowego, płynu do mycia naczyń i kwasku cytrynowego.
Nie zabrakło również „wulkanu chemicznego”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali doświadczenia według przygotowanych instrukcji.
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania #CodeWeek. Programowanie pobudza kreatywność, rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy rozwiązywać problemy, kształtuje logiczne myślenie i ma wiele innych zalet. Uczniowie klas I-VII brali udział w zabawach związanych programowaniem prowadzonych przez klasę VIII.
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Drzewa. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety i nas samych.
Wszyscy uczniowie zostali zapoznali z prezentacją multimedialną dotyczącą znaczenia drzew w przyrodzie i w życiu człowieka. Na koniec apelu odbył się quiz przyrodniczy dotyczący informacji zawartych w przedstawionej prezentacji.
Uwieńczeniem apelu było wręczenie legitymacji członkowskich uczniom należącym do Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody działającego przy Szkole Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie.
Uczniowie siódmej i ósmej klasy uczestniczyli dzisiaj w
spektaklu pt „MAŁY KSIĄŻĘ” zrealizowanym na podstawie książki Antoine de Saint-Exupéry’ego.
Spektakl w wykonaniu artystów wrocławskiego Teatru In-Art odbył się w Kutnowskim Domu Kultury.