Dziś, obchodząc Światowy Dzień Uśmiechu- uśmiechaliśmy więcej niż zwykle, a to dzięki kolorowym uśmiechniętym dekoracjom, zabawie wymyślonej przez kreatywne piątoklasistki oraz głosowaniu na najweselszą osobę w szkole. Okazało się, że jest nią Krzysztof Dałek z 8 klasy.
Leśne Duszki czyli kasztanowe ludziki to chyba najstarsza i najbardziej popularna jesienna zabawa dla dzieci, którą na pewno każdy dorosłych pamięta z własnego dzieciństwa. Można podejść do niej na wiele sposobów: tworzyć zwierzątka, stworki lub jesienne krajobrazy. Tak też zrobili uczniowie klasy IV na zajęciach koła przyrodniczego.
W trakcie ogniska z okazji Dnia Chłopaka, gdy młodsi robili pieczątki z ziemniaków, uczniowie klas 4-8 brali udział w konkursach, m.in. wiedzowych - sprawdzających wiedzę o ziemniakach, czy zręcznościowych - polegających na obraniu najdłuższego obierka czy żonglowaniu ziemniakami. Zwycięzcą okazał sie Dawid Lewicki z klasy VIII.
Po upieczeniu ziemniaków, wszyscy uczniowie udali się na dyskotekę.
Ponieważ w ubiegłym tygodniu, dziewczyny głosowały na swoich faworytów, dzisiaj ogłoszono zwyciężców:
-w kategorii najbardziej wysportowanego chłopaka wygrał Norbert Drabik z klasy II i Antoni Prośniewski z kl. VII
-najzabawniejszym chłopakiem dziewczyny wybrały Wojtka Stępnia z klasy II i Antka Ścibora z kl. IV
-w kategorii na najładniejszego chłopaka został wybrany Antek Kraszkiewicz z klasy I i Bartek Cybulski z kl. VII
-najinteligentniejszym chłopakiem został Wojtek Stępień z klasy II i Antek Prośniewski z VII
-Bartek Cybulski z kl. VII zwyciężył w kategorii najlepiej ubranego chłopaka.
Gratulujemy.
Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli dzisiaj w wycieczce pt. Folklor i zabytki powiatu łowickiego.
Podczas wyjazdu zwiedzali Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach, który gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego.
Uczniowie byli w dawnej szkole, w warsztacie stolarskim, w kuźni u kowala, w drewnianym kościele, a nawet pod wiatrakiem. Podczas zwiedzania skansenu dowiedzieli się, jak wyglądało życie na dziewiętnastowiecznej wsi i czym zajmowali się jej mieszkańcy.
Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji Sprzątanie Świata 2023. W tym roku hasło przewodnie to: „Wszystkie śmieci są nasze”. W związku z tym uczniowie wszystkich klas zaopatrzeni w rękawiczki i worki foliowe wybrali się na poszukiwanie śmieci. Sprzątali teren wokół szkoły oraz przydrożne rowy. Akcja ta miała na celu rozbudzić współodpowiedzialność za jakość otaczającego nas środowiska, dając możliwość odpowiedzialnego wyboru. Dzieci chętnie się w nią zaangażowały. Udało się im niestety znaleźć wiele śmieci, które już dawno powinny znaleźć się na śmietnisku, a nie w przydrożnych rowach.
Przewodniczącą SU została w tym roku Nicola Kotulska z klasy VIII.
Zastępcą przewodniczącej SU został Antoni Prośniewski z klasy VII.
Co wspólnego ma matematyka z kropką? Okazuje się, że bardzo wiele. W piątek, 15 września na matematyce uczniowie rozwiązywali zadania, których rozwiązanie znajdowało się wśród wielu rozsypanych kropek. Poprawnie połączone kropki utworzyły kontur rysunku. Niektórzy uczniowie nawet pokolorowali swoje prace.
Na dzisiejszych zajęciach koła przyrodniczego uczniowie klasy IV uczyli się samodzielnie wykonywać preparaty mikroskopowe ze skórki cebuli oraz bulwy ziemniaka. Do stworzenia preparatu potrzebowali: szkiełka podstawowego, szkiełka nakrywkowego, skalpela, pęsety, zakraplacza oraz wody. Następnie obserwowali wykonane przez siebie preparaty pod mikroskopem.
Uczniowie z klasy 5 na kole matematycznym rozpoczęli przygodę z klockami Lego Education Essential zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia były oparte na modelu edukacji STEAM. Uczniowie wykazywali się kreatywnością, doskonalili umiejętność programowania oraz doskonalili umiejętność współpracy w grupie. Krok po kroku zgodnie z instrukcją w aplikacji budowali z klocków wiatrak, helikopter i huśtawkę. Wszystkie elementy musiały ze sobą idealnie pasować, a niektóre części maszyny lub budowli były ruchome czyli napędzane przez silniczek, np śmigło helikoptera czy śmigła wiatraka.
W dniu 11 września 2023r. cała społeczność szkolna uczciła pamięć o ofiarach niemieckiego nalotu bombowego na Plecką Dąbrowę, który miał miejsce 10 września 1939 roku.
Od bomb i broni pokładowej zginęło wówczas kilkanaście osób, które na zawsze spoczęły w mogile na tutejszym cmentarzu.
04 września w Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Uczniowie, nauczyciele, rodzice zebrani przed budynkiem szkoły, tradycyjnie od kilku lat wyruszyli na mszę św. odprawianą w miejscowym kościele. Dalsza część uroczystości przebiegała w murach szkoły, na sali gimnastycznej. Pani dyrektor, Beata Kwiatkowska powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły. Szcególnie serdecznie zwróciła się do uczniów klasy pierwszej, którzy to po raz pierwszy zasiądą w ławkach szkolnych. Życzyła im wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym. Pani dyrektor zapoznała też uczniów z kadrą nauczycielską i wychowawcami klas. Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie na sztandar, które później przypieczętowały paluszkami. Po ślubowaniu uczniowie zostali pasowani na uczniów. Ślubowanie na sztandar złożyli też rodzice. Po uroczystości wszyscy uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach.
Zapraszamy uczniów klas I - VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego
na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024, które odbędzie się 4 września 2023 r. o godzinie 9.10.
Plan uroczystości:
-8.00 - msza święta
-9.10 - uroczyste rozpoczęcie roku
~wspólne spotkanie uczniów z dyrektorem szkoły i radą pedagogiczną,
~pasowanie pierwszoklasistów na uczniów szkoły,
~spotkania z wychowawcami klas.
Kurs poranny autobusu szkolnego - bez zmian, jak w roku ubiegłym.
Odjazd autobusu po uroczystości - 11.00.
W tym dniu obowiązuje strój galowy oraz obuwie zmienne.
Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników
Informujemy, że w okresie wakacji KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników. Dzieciom z województwa łódzkiego proponujemy wyjazd na bezpłatny turnus trwający 21 dni do Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS:
Z naszej oferty mogą skorzystać dzieci:
Ważne: pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, jednak nie jest to warunek konieczny.
Odpowiedni wniosek, wypełniony przez leczącego lekarza wraz z załącznikami, rodzice dziecka winni złożyć do KRUS w terminie do 31 maja 2023 r.
Całkowity koszt pobytu oraz dojazdu wynajętym autokarem pokrywa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Dodatkowo uczestnicy turnusów objęci są ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Formularze wniosków i załączników (oświadczeń) dostępne są w Placówkach Terenowych KRUS, a także na stronie internetowej www.krus.gov.pl. Szczegółowe informacje pod numerami tel.: (43) 824 14 18 i (43) 824 15 43.
Wnioski o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny są dostępne w sekretariacie szkoły lub do pobrania ze strony internetowej.
Milczarska Sylwia -środa 13:00-14:00
Trzaskowska Anna-czwartek 7:30-8:30
Król Renata-poniedziałek 13:10-14:10
Kwiatkowska Beata-środa 14:00-15:00
Kubiak Agata-czwartek 7:30-8:30
Florczak Agata-wtorek 15:00-16:00
Trusiński Krzysztof-czwartek-9:15-10:15
Sukiennik Anna-wtorek 14:15-15:50
Kowalska -Kaczor Monika- czwartek13:00-14:00
Karolewska-Starosta Ewa- czwartek 12:00-13:00
Krajniak Agata-czwartek 14:50-15:50
s Krzymowska Wioletta-piątek 9:10-10:10
Roszewska Małgorzata-poniedziałek 15:00-16:00
Trabczyńska Patrycja-wtorek 07:00-08:00
Michalak Weronika- poniedziałek 10:20-11:20