Nasza szkoła włączyła się w zainicjowaną w całym kraju zbiórkę na rzecz powodzian. W obliczu tragedii nie bądźmy obojętni. Polacy z południa potrzebują naszej pomocy. Nawet jeśli ktoś nie ma dziecka w naszej szkole, może okazać wsparcie, przynosząc do nas rzeczy potrzebne powodzianom.
Co zbieramy?
Gdzie zbieramy?
Szkoła Podstawowa im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie.
Termin - do piątku 20 września
- Serdecznie dziękujemy za każde wsparcie, które trafi za naszym pośrednictwem do poszkodowanych przez powódź na południu naszego kraju.
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy.
Na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali karty pracy, krzyżówki, ćwiczenia interaktywne, utrwalając przy okazji tabliczkę mnożenia czy rachunki w pamięci i kolejność wykonywania działań.
Motywem przewodnim była oczywiście KROPKA.
Dzieci z PP oraz OP obchodziły dziś Międzynarodowy Dzień Kropki. Świeto talentów i kreatywności rozpoczęliśmy od przeczytania książki i zapoznania się z historią Vashti - dziewczynki, od której wszystko się zaczęło. Następnie dzieci wzięły udział w tematycznych zabawach ruchowych. Na koniec stworzyły własne dzieła, zaczynając od jednej kropki.
Wszystkie dzieci ubrane dziś były w kropki i grochy. Na koniec otrzymały pamiątkowe zakładki z przesłaniem: "Bądź jak Vashti - nie bój się odkrywać swoje talenty"
Na dzisiejszych zajęciach koła przyrodniczego, które nosiły temat „Świat w kropli wody”, uczniowie klasy IV uczyli się samodzielnie wykonywać preparaty mikroskopowe ze skórki cebuli oraz bulwy ziemniaka. Do stworzenia preparatu potrzebowali: szkiełka podstawowego, szkiełka nakrywkowego, skalpela, pęsety, zakraplacza oraz wody. Następnie obserwowali wykonane przez siebie preparaty pod mikroskopem.
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Było to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli na cały rok szkolny. Wybory były poprzedzone kampanią wyborczą. Głosowanie było tajne. Każdy uczeń naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata na przygotowanych kartach wyborczych.
Wyniki poznacie już wkrótce.
Pedagog szkolny/pedagog specjalny poleca się w sytuacjach kryzysowych.
Uczniowie naszej szkoły uczcili dzisiaj pamięć ofiar poległych 10 września 1939r. podczas niemieckiego bombardowania na Plecką Dąbrowę.
Uczennice VII klasy w krótkim montażu przypomniały historię tragicznych wrześniowych dni, a zebrani oddali część niewinnym ofiarom i zapalili znicze.
Znicze zapłonęły również na mogiłach żołnierskich znajdujących się na pleckowskim cmentarzu.
Choć ogólnopolskie Narodowe Czytanie odbędzie się jutro - w sobotę 7 września 2024 roku, uczniowie piątej i ósmej klasy uczestniczyli już dzisiaj w szkolnej odsłonie ogólnopolskiej akcji.
W tym roku czytaliśmy „Kordiana” Juliusza Słowackiego - lekturę trudną i mało przystępną dla uczniów szkoły podstawowej, dlatego do zapoznania się z tym dziełem wybraliśmy fragment utworu „Bajka o Janku, co psom szył buty”.
Czwartoklasiści poznali treść bajki, nazwy dawnych zawodów oraz utrwalali wiadomości o rodzajach rymów.
Ósmoklasiści powtarzali alfabet, wiedzę o środkach poetyckich - epitetach, porównaniach i metaforach oraz związki frazeologiczne. Uczyli się też wnioskować i formułować morał.
Praca metodą stacji zadaniowych była bardzo owocna.
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej.
W miniony weekend w Krojantach koło Chojnic uczniowie naszej szkoły - Milena Łąpieś, Adam Łąpieś i Piotr Roliński uczestniczyli w inscenizacji pod nazwą: „Szarża pod Krojantami" wpisującej się w obchody wydarzeń września 1939 r.
Po oficjalnym rozpoczęciu roku przez panią dyrektor, odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Ślubowanie złożyli też rodzice. Niech to będzie dobry rok, pełen radości z chodzenia do szkoły, ciekawych lekcji, fantastycznych książek, niesamowitej wiedzy, niezapomnianych wycieczek, ale przede wszystkim rok otwartości na innych, życzliwości i empatii. Abyśmy wszyscy mogli powiedzieć na zakończenie - jesteśmy dumni… i abyśmy wszyscy mieli ku temu powody.
Powodzenia
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego informuje o harmonogramie udzielanego wsparcia w ramach realizacji projektu " Przedszkole z pasją". W ramach projektu przeprowadzono rekrutacje dzieci z OP I PP na zajęcia rozwijające i zajęcia specjalistyczne.
W ramach projektu prowadzone będą zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe i umiejętności uniwersalne:
1. Zajęcia matematyczne
2. Zajęcia kreatywno - przyrodnicze
3. Zajęcia Lego-education
4. Zajęcia kreatywno - plastyczne
5. Rytmika
6. Zajęcia z kodowania
7. Zajęcia proekologiczne
Zajęcia specjalistyczne:
1. Logopedia
2. Terapia sensoryczna
Informacja !!
Rozpoczęcie roku szkolnego w oddziale przedszkolnym
odbędzie się 2 września o godz 12.00 .
Dyrektor szkoły serdecznie zaprasza uczniów klas I - VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025, które odbędzie się 2 września 2024.
7.47 - zbiórka uczniów przed szkołą
8.00 - mszą święta
9.00 - powrót do szkoły
9.10 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
10.00 - Spotkania z wychowawcami klas.
Ważne informacje:
Przyjazd autobusem szkolnym - kurs poranny bez zmian, jak w roku ubiegłym.
Odjazd autobusu po uroczystości - wyjazd spod szkoły około godziny 10:30 - 11.00.
Przypominamy!
W dniu 2 września 2024 obowiązuje strój galowy oraz obuwie zmienne.
Do zobaczenia!
REGULAMIN PROJEKTU Z ZASADAMI REKRUTACJI
„Przedszkole z pasją”
Nr Projektu FELD.08.06-IZ.00-0023/23
w ramach Priorytetu 8.Fundusze Europejskie dla Edukacji i Kadr w
Łódzkiem
Działanie FELD.08.06 Edukacja przedszkolna
w ramach
Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Projekt realizowany jest w okresie 01.03.2024 do 30.06.2025
Projekt realizowany jest w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punkcie Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie (OWP), którego Organem Prowadzącym jest Gmina Bedlno.
poszczególnych działań w ramach Projektu.
II. Cel projektu
Celem projektu jest poprawa jakości edukacji przedszkolnej w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punkcie Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie (OWP) dla których organem prowadzącym jest Gmina Bedlno, poprzez dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tym z niepełnosprawnościami. tj. doposażenie 2 OWP w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne, rozszerzenie oferty 2 OWP o organizację i prowadzenie dodatkowych zajęć wspierających na rzecz zwiększenia szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów, a także rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych u 28 dzieci (12K i 16M) z 2 OWP w Pleckiej Dąbrowie oraz nabycie kwalifikacji i kompetencji zawodowych przez 2 K n-li pracujących w 2 OWP poprzez udział w szkoleniach, kursach
III. Zakres wsparcia
Projekt pn. „Przedszkole z pasją” obejmuje wsparciem dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punktu Przedszkolnego w Pleckiej Dąbrowie (OWP) poprzez udział dzieci w:
a) Zajęciach wspierających na rzecz zwiększenia szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów dzieci z niepełnosprawnościami lub SPE, tj.:
b) Zajęciach z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, tj.:
- zajęciach proekologicznych;
- zajęciach matematycznych;
- zajęciach z kodowania
- zajęciach kreatywno-plastycznych;
- zajęciach kreatywno-przyrodniczych;
- zajęciach Lego education.
oraz udział nauczycieli w:
Kryteria uczestnictwa:
Kryteria formalne w przypadku zajęć dodatkowych:
Kryteria merytoryczne w przypadku zajęć dodatkowych:
- opinia nauczyciela / specjalisty / wskazania określone w orzeczeniu w przypadku dziecka niepełnosprawnego,
Kryteria formalne w przypadku doskonalenia nauczycieli:
- status nauczyciela zatrudnionego/pracownika pedagogicznego w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punkcie Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie (OWP)
Kryteria merytoryczne w przypadku doskonalenia nauczycieli:
Kryteria premiujące w przypadku doskonalenia nauczycieli:
Kryteria premiujące w przypadku dzieci:
- objęcie rodziny opieką społeczną +5pkt
Osoby z niepełnosprawnością będą przyjmowane poza kolejnością na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.
*Dotyczy zajęć specjalistycznych
REGULAMIN PROJEKTU Z ZASADAMI REKRUTACJI
„Przedszkole z pasją”
Nr Projektu FELD.08.06-IZ.00-0023/23
w ramach Priorytetu 8.Fundusze Europejskie dla Edukacji i Kadr w
Łódzkiem
Działanie FELD.08.06 Edukacja przedszkolna
w ramach
Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Projekt realizowany jest w okresie 01.03.2024 do 30.06.2025
Projekt realizowany jest w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punkcie Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie (OWP), którego Organem Prowadzącym jest Gmina Bedlno.
poszczególnych działań w ramach Projektu.
II. Cel projektu
Celem projektu jest poprawa jakości edukacji przedszkolnej w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punkcie Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie (OWP) dla których organem prowadzącym jest Gmina Bedlno, poprzez dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tym z niepełnosprawnościami. tj. doposażenie 2 OWP w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne, rozszerzenie oferty 2 OWP o organizację i prowadzenie dodatkowych zajęć wspierających na rzecz zwiększenia szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów, a także rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych u 28 dzieci (12K i 16M) z 2 OWP w Pleckiej Dąbrowie oraz nabycie kwalifikacji i kompetencji zawodowych przez 2 K n-li pracujących w 2 OWP poprzez udział w szkoleniach, kursach
III. Zakres wsparcia
Projekt pn. „Przedszkole z pasją” obejmuje wsparciem dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punktu Przedszkolnego w Pleckiej Dąbrowie (OWP) poprzez udział dzieci w:
a) Zajęciach wspierających na rzecz zwiększenia szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów dzieci z niepełnosprawnościami lub SPE, tj.:
b) Zajęciach z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, tj.:
- zajęciach proekologicznych;
- zajęciach matematycznych;
- zajęciach z kodowania
- zajęciach kreatywno-plastycznych;
- zajęciach kreatywno-przyrodniczych;
- zajęciach Lego education.
oraz udział nauczycieli w:
Kryteria uczestnictwa:
Kryteria formalne w przypadku zajęć dodatkowych:
Kryteria merytoryczne w przypadku zajęć dodatkowych:
- opinia nauczyciela / specjalisty / wskazania określone w orzeczeniu w przypadku dziecka niepełnosprawnego,
Kryteria formalne w przypadku doskonalenia nauczycieli:
- status nauczyciela zatrudnionego/pracownika pedagogicznego w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punkcie Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie (OWP)
Kryteria merytoryczne w przypadku doskonalenia nauczycieli:
Kryteria premiujące w przypadku doskonalenia nauczycieli:
Kryteria premiujące w przypadku dzieci:
- objęcie rodziny opieką społeczną +5pkt
Osoby z niepełnosprawnością będą przyjmowane poza kolejnością na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.
*Dotyczy zajęć specjalistycznych
„Przedszkole z pasją”
Projekt nr FELD.08.06-IZ.00-0023/23
współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Beneficjent: Gmina Bedlno
REKRUTACJĘ
do projektu pt. „Przedszkole z pasją”
Celem głównym projektu jest:
Celem projektu jest poprawa jakości edukacji przedszkolnej w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punkcie Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie (OWP) dla których organem prowadzącym jest Gmina Bedlno, poprzez dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tym z niepełnosprawnościami. tj. doposażenie 2
OWP w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne, rozszerzenie oferty 2 OWP o organizację i prowadzenie dodatkowych zajęć wspierających na rzecz zwiększenia szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów, a także rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych u 28 dzieci (12K i 16M) z 2 OWP w Pleckiej Dąbrowie oraz nabycie kwalifikacji i kompetencji zawodowych przez 2 K n-li pracujących w 2 OWP poprzez udział w szkoleniach i kursach. Kryteria uczestnictwa:
Kryteria formalne w przypadku zajęć dodatkowych:
Kryteria merytoryczne w przypadku zajęć dodatkowych:
- opinia nauczyciela / specjalisty / wskazania określone w orzeczeniu w przypadku dziecka niepełnosprawnego,
Kryteria formalne w przypadku doskonalenia nauczycieli:
- status nauczyciela zatrudnionego/pracownika pedagogicznego OWP w Pleckiej Dąbrowie (OWP)
Kryteria merytoryczne w przypadku doskonalenia nauczycieli:
Kryteria premiujące w przypadku doskonalenia nauczycieli:
- brak uprawnień do pracy z osobami niepełnosprawnymi: + 5 pkt.
Kryteria premiujące w przypadku dzieci:
- objęcie rodziny opieką społeczną +5pkt
Wszystkie dzieci z niepełnosprawnością zgłaszające się do projektu zostaną obligatoryjnie przyjęte.
Zgłoszenia do uczestnictwa w Projekcie dokonuje się za pomocą formularza zgłoszenia uczestnika do projektu zamieszczonego i dostępnego na stronie sppleckadabrowa.edupage.org i w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie.
Wymagane dokumenty należy czytelnie wypełnić i podpisać przez rodzica lub opiekuna prawnego, a następnie złożyć do Dyrektora Szkoły Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie, Plecka Dąbrowa 6.
Telefon kontaktowy: (24) 282 21 66
Dofinansowanie projektu z UE: 790 478,94 zł.
Całkowita wartość projektu : 878 309,93 zł
*Dotyczy zajęć specjalistycznych
„Przedszkole z pasją”
Projekt nr FELD.08.06-IZ.00-0023/23
współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Beneficjent: Gmina Bedlno
Wójt Gminy Bedlno
informuje o otrzymaniu dofinansowania na projekt pn.
„Przedszkole z pasją”
współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Wójt Gmin Bedlno
informuje o otrzymaniu dofinansowania na projekt pn.
„Przedszkole z pasją”
współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Celem głównym projektu jest:
Celem projektu jest poprawa jakości edukacji przedszkolnej w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punkcie Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie (OWP) dla których organem prowadzącym jest Gmina Bedlno, poprzez dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tym z niepełnosprawnościami. tj. doposażenie 2 OWP w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne, rozszerzenie oferty 2 OWP o organizację i
prowadzenie dodatkowych zajęć wspierających na rzecz zwiększenia szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów, a także rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych u 28 dzieci (12K i 16M) z 2 OWP w Pleckiej Dąbrowie oraz nabycie kwalifikacji i kompetencji zawodowych przez 2 K n-li pracujących w 2 OWP poprzez udział w szkoleniach i kursach.
Działania w projekcie:
Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację działań wynikających z diagnozy OWP:
1. Adaptacja - Działania dot. edukacji włączającej dotyczą przede wszystkim grup, które najbardziej potrzebują wsparcia, tj. koncentrują się na uczniach z niepełnosprawnościami lub niedostosowanych społecznie (potwierdzone odpowiednim orzeczeniem) i zapewnieniu im pełnego dostępu do edukacji ogólnodostępnej, z właściwym wsparciem ogólnodostępnej szkole lub placówce w zakresie specjalnych potrzeb psychofizycznych. Przedsięwzięcia stosują zasady projektowania uniwersalnego w nauczaniu (ULD – universal learning design).
2. Wyposażenie sal przedszkolnych - Uzasadnieniem jest konieczność rozwinięcia bazy dydaktycznej 2 OWP w celu efektywniejszego rozwijania u dzieci kompetencji kluczowych w tym matematycznych oraz wiedzy proekologicznej. Wyposażenie i zakupiony sprzęt będzie dostosowany do potrzeb użytkowników, w tym wynikających ze specjalnych potrzeb i niepełnosprawności. Będzie zgodny z zasadą uniwersalnego projektowania.
3. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia matematyczne - Działania te będą polegały na realizacji zajęć zgodnie z programem, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 osób (11K;13M)-3 grupy po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 120 h w ramach zadania. Efekty zajęć: nabieranie odporności emocjonalnej i zdolności do wysiłku intelektualnego, nabywanie
umiejętności do samodzielnego zdobywania wiedzy osiąganie lepszych wyników w nauce.
4. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych kodowanie - Działania te będą polegały na realizacji zajęć z danego obszaru, zgodnie z zainteresowaniami dzieci, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 16 osób (8K 8M)-2 grup po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 80 h w ramach zadania.
Efekty zajęć: rozwój zainteresowań naukami ścisłymi, rozwój wyobraźni, spostrzegawczości i logicznego myślenia, rozwój pamięci, rozwój koncentracji wzrokowo – ruchowej, rozwój inwencji twórczej i kreatywności, nabywanie umiejętności zgodnej pracy w zespole, nauka przez zabawę.
5. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- rytmika - Działania te będą polegały na real. zajęć terapeutycznych z danego obszaru, zgodnie ze wskazówkami bądź zaleceniami wynikającymi z przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci/orzeczeniami. Zajęcia specjalistyczne będą realizowane zgodnie z zasadami wynikającymi z Rozporządzenia MEN z dnia 09 sierpnia 2017 r.
Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 dzieci (11K;13M)-3 grupy po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę. Łącznie 120 h w ramach zadania.
Efekty zajęć: potrafi ruchem zinterpretować usłyszany temat rytmiczny, potrafi harmonijnymi, skoordynowanymi ruchami ciała oddać nastrój i charakter usłyszanej muzyki, potrafi umiejętnie zachować się w sytuacjach wymagających ogłady towarzyskiej.
6. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia kreatywno-plastyczne - Działania te będą polegały na realizacji zajęć z danego obszaru, zgodnie z zainteresowaniami dzieci, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 osób (11K;13M)-3 grupy po 8 osób w wymiarze po
40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 120 h w ramach zadania.
Efekty zajęć: odkrywanie własnych możliwości twórczych, rozwijanie w uczniach postawy ciekawości i otwartości, osiągnięcie maksymalnej zaradności i niezależności na miarę indywidualnych możliwości dzieci, kształtowanie pożądanych cech społecznych, pobudzanie umiejętności, ekspresji i wrażliwości plastycznej u dzieci.
7. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia kreatywno-przyrodnicze - Działania te będą polegały na realizacji zajęć z danego obszaru, zgodnie z zainteresowaniami dzieci, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 osób (11K;13M)-3 grupy po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 120 h w ramach zadania.
Efekty zajęć: znajomość podstaw przyrody, poznanie podstawowych gatunków roślin i zwierząt, rozwijanie w uczniach postawy ciekawości i otwartości, kształtowanie pożądanych cech społecznych, pobudzanie umiejętności.
8. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- Lego education - Działania te będą polegały na realizacji zajęć z danego obszaru, zgodnie z zainteresowaniami dzieci, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 16 osób (7K 9M)-2 grup po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 80 h w ramach zadania.
Efekty zajęć: rozwój zainteresowań naukami ścisłymi, rozwój wyobraźni, spostrzegawczości i logicznego myślenia, rozwój pamięci, rozwój koncentracji wzrokowo – ruchowej, rozwój inwencji twórczej i kreatywności, nabywanie umiejętności zgodnej pracy w zespole, nauka przez zabawę.
9. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- integracja sensoryczna(SI) - Działania te będą polegały na real. zajęć terapeutycznych- integracja sensoryczna, zgodnie ze wskazówkami bądź zaleceniami wynikającymi z przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci/orzeczeniami. Zajęcia specjalistyczne będą realizowane zgodnie z zasadami wynikającymi z Rozporządzenia MEN z dnia 09 sierpnia 2017 r. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 2 osób (1K;1M)-zajęcia indywidualne w wymiarze po 40h/na osobę. Łącznie 80 h w ramach zadania. Efekty zajęć: poprawa równowagi, koordynacji i motoryki, zarówno małą jak i dużą dziecka, poprawią wiarę w siebie i samoocenę dziecka, poprawa skuteczność wykonywanych poleceń i koncentrację, poprawa zaangażowanie dziecka w podejmowanie trudniejszych, nowych zadań.
10. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- logopedia - Działania te będą polegały na real. zajęć terapeutycznych - logopedia, zgodnie ze wskazówkami bądź zaleceniami wynikającymi z przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci/orzeczeniami. Zajęcia specjalistyczne będą realizowane zgodnie z
zasadami wynikającymi z Rozporządzenia MEN z dnia 09 sierpnia 2017 r.
Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 12 osób (6K;6M)-zajęcia indywidualne w wymiarze po 40h/na osobę. Łącznie 480 h w ramach zadania.
Efekty zajęć: usprawnienia motoryki i koordynacji narządów artykulacyjnych, utrwalenia poprawnego wzorca artykulacyjnego, usprawnienia funkcji mających wpływ na rozwój mowy.
11. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć proekologicznych -
Działania te będą polegały na real. zajęć proekologicznych.
Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 osób (11K;13M)-zajęcia odbywać się będą w trzech 8 osobowych grupach w wymiarze po 40 h/na grupę.
Łącznie 120 h w ramach zadania.
Efekty zajęć: dziecko potrafi podejmować działania proekologiczne.
12. Wyposażenie OWP w pomoce dydaktyczne do zajęć - Uzasadnieniem jest konieczność rozwinięcia bazy dydaktycznej OWP w celu
efektywniejszego rozwijania u dzieci kompetencji kluczowych, społeczno-emocjonalnych, umiejętności podstawowych i przekrojowych. Przyczyni się do możliwie jak największej indywidualizacji nauczania prowadzącego do rozwoju w OWP edukacji włączającej. W ramach projektu zaplanowano zakup: pomocy dydaktycznych do zajęć integracji sensorycznej, logopedycznych, rytmiki, zajęć kreatywnych i zajęć z kodowania zgodnie z budżetem.
13. Szkolenie dla nauczycieli z zakresu zapobiegania dyskryminacji - W ramach pr. zaplanowano szkolenie z zakresu zapobiegania dyskryminacji i przemocy motywowanych uprzedzeniami dla 2 n-li, 16 h na osobę.
Plan szkolenia:
-terminologia dotyczącą dyskryminacji i mowy nienawiści
-zasady i metody edukacji o prawach człowieka związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji i mowie nienawiści w szkole
-wykorzystywanie dostępnych materiałów dydaktycznych związanych z ww. problematyką
-przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacji antydyskryminacyjnej w szkole
-cyberprzemoc – czym jest, jakie są jej rodzaje i skala zjawiska
-zjawisko hejtu i mowy nienawiści, jako szczególne formy cyberprzemocy dotykające młodzież
-czy można nie stać się ofiarą cyberprzemocy? jak to zrobić?
-cyberprzemoc a polskie prawo
-rola placówki i rodziny w zapobieganiu i przeciwdziałaniu cyberprzemocy – profilaktyka i interwencja.
W efekcie udziału w szkoleniu uczestnik:
-definiuje czym jest dyskryminacja, cyberprzemoc i mowa nienawiści
-wyszukuje materiały w internecie pomocne w profilaktyce tych zjawisk
-przygotowuje zajęcia (lekcje) poświęcone profilaktyce tych zjawisk
-interweniuje w sytuacjach, kiedy jest świadkiem dyskryminacji, (cyber)przemocy i mowy nienawiści.
14. Szkolenie dla nauczycieli „Arteterapia w praktyce przedszkolnej” - W ramach pr. zaplanowano szkolenie Arteterapii dla 2 nauczycieli.
Czas: 20 h.
Cel: Szkolenie przygotowuje uczestników do prowadzenia Arteterapii w przedszkolu.
Program kursu:Muzykoterapia, Bajkoterapia, Teatroterapia, Plastykoterapia, Chromoterapia,
Arteterapia – dobre praktyki. Zapoznanie z literaturą, omówienie właściwych źródeł zdobywania wiedzy z zakresu arteterapii, Budowa procesu arteterapeutycznego, Omówienie metod pracy, które można wykorzystywać w arteterapii, Doświadczenie każdej z omawianych technik, Niesztampowe, nietuzinkowe techniki plastyczne, gotowe przepisy na masy, farby i wiele innych gotowych pomysłów do wykorzystania w swojej pracy, Podział prac ze względu na funkcje arteterapii,
Efekty uczenia się: Szkolenie zakończone certyfikatem, który pozwala na wykorzystanie metod arteterapeutycznych w pracy, Szkolenie daje uczestnikom możliwość poznania różnorodnych technik twórczości plastycznej, rozwinięcie własnej osobowości poprzez proces twórczy.
15. Szkolenie „Eko-logicznie w przedszkolu”- W ramach pr. zaplanowano szkolenie Ekologicznie w przedszkolu dla 2 nauczycieli. Liczb godzin 3h na uczestnika.
Cel: celem jest wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę o problemach dzieci i młodzieży w kontekście najnowszych osiągnięć współczesnej psychoprofilaktyki i psychoterapii.
Program kursu: Co to jest SDG i dlaczego o tym nie słyszałam?, Logiczna ekologia – czyli działajmy rozsądnie, Jak zaprzyjaźnić się z działaniami ekologicznymi i nie zwariować?, Ekologia a współpraca międzynarodowa – dlaczego warto?, Innowacja – jak do niej podejść.
Efekty uczenia się: Po szkoleniu nauczyciele poszerzają swój zakres wiedzy z obszaru działań związanych z ekologią w przedszkolu. Poznają SDG (Cele zrównoważonego Rozwoju) w kontekście edukacji przedszkolnej.
16. Kurs kwalifikacyjny z zakresu integracji sensorycznej- W ramach pr. zaplanowano kurs kwalifikacyjny z zakresu integracji sensorycznej dla 2 nauczycieli. Liczba godzin 90 na uczestnika. Łącznie 180h
Cel: W trakcie kursu słuchacze uzyskują praktyczne umiejętności, wiedzę i kompetencje z zakresu neuroanatomii, zagadnień psychologicznych w SI oraz pedagogiki specjalnej. Dowiedzą się również, jakie są rodzaje zaburzeń integracji sensorycznej oraz w jaki sposób je klasyfikować, diagnozować i prowadzić terapię w oparciu o konstruowane indywidualne plany rewalidacji.
Program kursu: m.in. Pedagogika specjalna, teoretyczne założenia integracji sensorycznej, wybrane zagadnienia z psychologii rozwojowej i klinicznej.
Efekty uczenia się: n-el posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje z zakresu prowadzenia zajęć z integracji sensorycznej.
17. Kurs instruktora rytmiki - W ramach pr. zaplanowano kurs instruktora
rytmiki dla 2 nauczycieli. Liczba godzin 30.
Cel: Przygotowanie do prowadzenie zajęć muzycznych i muzyczno-ruchowych z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z kompleksową wiedzą z zakresu terapeutycznego zastosowania muzykoterapii w edukacji, poznanie możliwości wykorzystania muzykoterapii w pracy z dziećmi oraz możliwości edukacyjnego wykorzystania muzyki klasycznej w interpretacji ruchem.
Program kursu: m.in. metodyka prowadzenia zajęć z rytmiki, rozwój muzyczny dziecka w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, zasady i wskazówki prowadzenia zajęć ruchowo-muzycznych, metodyka piosenki, metodyka zabaw przy muzyce, metodyka tańca, metodyka gry na instrumentach, metodyka słuchania muzyki.
Efekty uczenia się: n-el posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje z zakresu prowadzenia zajęć z rytmiki.
Rezultaty w projekcie (wskaźniki produktu i rezultatu):
Wartość docelowa ogółem: 28 (12- k; 16-m)
Wartość docelowa ogółem: 2 (2 – k)
Wartość docelowa ogółem: 1
Wartość docelowa ogółem: 2
Wartość docelowa ogółem: 12 (6-k; 6-m)
Wartość docelowa ogółem: 1
Wartość docelowa ogółem: 2
Wartość docelowa ogółem: 2
Wartość docelowa ogółem: 4
Wartość docelowa ogółem: 2 (2-k)
Dofinansowanie projektu z UE: 790 478,94 zł
Całkowita wartość projektu : 878 309,93 zł
Stypendia Wójta Gminy Bedlno rozdane.
Stypendia za wysokie wyniki w nauce otrzymały:
1. Izabela Świątkowska kl. 6
2. Maria Tarkowska kl. 6
3. Kinga Tarkowska kl. 6
4. Maja Maciak kl. 6
5. Hanna Prośniewska kl. 5
6. Julia Pałatyńska kl. 5
7. Oliwia Prośniewska kl. 4
8. Maria Kopczyńska kl. 4
9. Aleksandra Hopa kl. 4
Stypendia sportowe otrzymały:
1. Wioletta Charążka kl. 6
2. Klaudia Walczak kl. 5