Uczniowie klas IV-VII uczestniczyli dzisiaj w wycieczce do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.
W tym kompleksie pierwszej łódzkiej elektrociepłowni spacerowali trasą „Przetwarzanie energii” i oglądali historyczne pomieszczenia.
Zaczęli od placu węglowego, na którym przechowywano miesięczny zapas węgla i skąd taśmociągami był transportowany do kotłów. W rozdzielni przekonali się natomiast, jak wymagającym i odpowiedzialnym zadaniem było kierowanie elektrociepłownią.
Multimedialne elementy wystawy i mapping wyświetlany na historycznym turbozespole Brown Boveri były ciekawym podsumowaniem trasy.
EC1 bawi i edukuje poprzez doświadczenia i eksperymenty oraz przypomina o przemysłowym dziedzictwie miasta. Mogliśmy się o tym przekonać. W ogromnej, srebrzystej kuli, w której znajduje się kino sferyczne, na dziesięciometrowym ekranie uczniowie oglądali z bliska galaktyki odległe o miliony lat świetlnych od Ziemi i szukali potwierdzenia, że na innych planetach w kosmosie istnieje życie.
Następnie w strefie „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, gdzie wszystkiego można dotknąć, wcisnąć każdy guzik, zakręcić każdą korbką i poczuć na własnej skórze, ekspozycja przybliżyła uczniom różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych, pokazując ich zastosowanie w życiu codziennym.
Eksplorowanie zasobów EC1 zakończyliśmy na tarasie widokowym.
Dziś w Punkcie Przedszkolnym odbyło się uroczyste śniadanie, które za sprawą życzliwej i rodzinnej atmosfery wprowadziło wszystkich w świąteczny, radosny nastrój.
Podczas porannego spotkania przy stole pełnym wiosennych przysmaków składaliśmy sobie życzenie i rozmawialiśmy o wielkanocnych zwyczajach.
Akcja Tron ruszyła.
Prosimy o oddawanie głosów na naszą szkołę.
Należy wejść w link pod zdjęciem z naszą szkołą, zostaniecie przekierowani na różową stronę z nagranym przez uczennice kl. VII filmem. Na dole jest przycisk zagłosuj. Naciskacie go i koniecznie dajcie serduszko pod tamtym postem.
Zajęcia, podczas których dzieci tworzą cukrowe pisanki, to prawdziwa uczta dla zmysłów i doskonała okazja do wspólnej zabawy i nauki.
Jak co roku zapraszamy na charytatywny kiermasz szkolny.
Tym razem postanowiliśmy wzbogacić go o stoiska z przysmakami i symbolami różnych krajów!
Zaproście rodzinę i znajomych. Będą quizy, przysmaki i zabawy na świeżym powietrzu.
Do zobaczenia 28 kwietnia!
Wiosenny kolaż wykonany przez uczniów klas IV-VII na zajęciach plastyki, z wykorzystaniem papieru, bibuły i wycinków z gazety, którego tematem jest zabudowa miejska, przedstawia się niezwykle ciekawie. Głównym celem było ukazanie charakterystycznych elementów architektury miejskiej – budynków, ulic, okien i dachów – w sposób artystyczny i ekspresyjny.
Praca nad kolażem rozwijała wyobraźnię uczniów i uczyła kompozycji, a także pokazała, że nawet codzienne materiały, takie jak gazety, mogą stać się środkiem artystycznego wyrazu.
Efekt końcowy prezentuje się bardzo wiosennie i klimatyczni.
Hodowla fasoli to świetny sposób na wprowadzenie dzieci w świat przyrody oraz naukę odpowiedzialności za rośliny.
Takie zajęcia w oddziale przedszkolnym nie tylko rozwijają zainteresowanie przyrodą, ale także uczą cierpliwości.
Pisanki to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna.
Jajko, które króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Dzieci uwielbiają wielkanocne motywy, które są świetnym pomysłem na zabawę. Uczniowie z klas I-III na zajęciach edukacji plastycznej wykonali jajka z wykorzystaniem kolorowej bibuły i taśmy klejącej.
Zajęcia dały mnóstwo możliwości kreatywnej zabawy.
Uczennice klasy VII brały dzisiaj udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Zarazkom wstęp wzbroniony! Zdrowie i higiena na co dzień”.
Celem wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia, higieny osobistej oraz kształtowanie właściwych nawyków w codziennym funkcjonowaniu. Uczestniczki poszerzyły swoją wiedzę m.in. na temat zasad korzystania z sanitariatów, kultury osobistej i udzielania pierwszej pomocy.
Test składał się z 31 zadań – 29 zamkniętych oraz 2 otwartych, w tym jednego polegającego na stworzeniu kreatywnej ulotki promującej zdrowie. Udział w wydarzeniu był cennym doświadczeniem i okazją do rozwijania wiedzy oraz twórczego myślenia.
Gratulujemy wszystkim uczestniczkom zaangażowania i entuzjazmu!
O wynikach olimpiady poinformujemy w późniejszym terminie.
Podczas zajęć na kole matematycznym uczniowie klasy VI przypominali sobie figury geometryczne w nietypowy, ale bardzo angażujący sposób – grając w „Figurowe Bingo”. Ta popularna gra, znana z prostych zasad i elementu losowości, okazała się świetnym narzędziem do utrwalania nazw i kształtów figur płaskich.
Każdy uczestnik otrzymał kartę z figurami oraz coś do pisania. Jeden z graczy losował kartę z nazwą figury i odczytywał ją na głos. Osoby, które miały daną figurę na swojej karcie, mogły ją skreślić. Zwyciężał ten, kto jako pierwszy skreślił cztery figury w jednej linii – poziomej lub pionowej.
Dzieci były bardzo zaangażowane i chętnie brały udział w grze. Słychać było śmiech, doping i okrzyki radości, a każdy kolejny los budził emocje. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że taka forma nauki to świetna zabawa, którą chcieliby powtórzyć.
Matematyka naprawdę może być fajna!
W miniony weekend grupa uczniów z naszej szkoły miała okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim były XV Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików w Łucznictwie. Wioletta Charążka, Gabriela Walczak i Klaudia Walczak oraz Piotr Roliński i Adam Łąpieś, którzy na co dzień trenują w klubie sportowym STS Lechita, uczestniczyli w zmaganiach łuczniczych w hali sportowej w Krośniewicach.
Łączna liczba zawodników to 225 osób, 46 trenerów i 43 kluby z całej Polski.
Konkurencja była duża, a nasi uczniowie uplasowali się w połowie stawki.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Protokół komisji rekrutacyjnej działającej w Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie z dnia 17.03.2025 r.
Komisja rekrutacyjna w składzie:
1.Monika Kowalska –Kaczor
2.Renata Król
3.Anna Trzaskowska
na podstawie Komunikatu Dyrektora Szkoły Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie z dnia 03 lutego 2025r. w sprawie rekrutacji dzieci do kl. I, oddziału przedszkolnego dzieci 6-cio letnich i punktu przedszkolnego w roku szkolnym 2025/2026 oraz zgodnie z kryteriami rekrutacji na rok szkolny 2025/2026 zawartymi w Załączniku nr 3 do Zarządzenia Nr 7/2025 Wójta Gminy Bedlno z dnia 31.01.2025r. w sprawie ustalenia na rok szkolny 2025/2026 terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, dokonała naboru do Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego i klasy I .
W wyniku postępowania rekrutacyjnego:
Lista dzieci przyjętych do Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie
na rok szkolny 2025/2026.
Lista dzieci przyjętych do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie
na rok szkolny 2025/2026.
Lista dzieci przyjętych do klasy I Szkoły Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie na rok szkolny 2025/2026.
Praca nad naszą ogromną pisanką dobiegła końca. Składała się z kilku etapów, którym nasze dzieci z oddziału przedszkolnego świetnie dały radę
Ostatecznie w każdej pisance została posiana rzeżucha.
4 kwietnia w Punkcie Przedszknym królowała jej wysokość - Marchewka. Dzisiaj wszystkie aktywności związane były z tym zdrowym, chrupiącym, pełnym witamin warzywem.
Dzieci miały okazję spróbować marchewkę, degustować sok pomarańczowo-marchewkowy oraz wziąć udział w licznych zabawach. Ponadto, przedszkolaki wykonały pracę plastyczną, będąca zwieńczeniem marchewkowych zajęć.
W ramach innowacji pedagogicznej „Śladami przyrody - poszukuję, obserwuję, wnioskuję” uczniowie klasy IV obchodzili Światowy Dzień Zdrowia. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na kluczowe kwestie zdrowotne wpływające na całe nasze społeczeństwo.
Miłośnicy przyrody wykonywali ludziki z warzyw i owoców. A oto efekty ich pracy.
Do tej akcji prozdrowotnej przyłączyli się również uczniowie z klas młodszych.
Ósmoklasiści uczestniczyli dzisiaj w Dniach Otwartych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie.
Dzisiaj - 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ma na celu zwiększenie zrozumienia i akceptacji osób z autyzmem.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły ubrali się na niebiesko, wyrażając solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Niebieski kolor symbolizuje nadzieję, wsparcie i dążenie do pełnej integracji osób z autyzmem w społeczeństwie.
Na zajęciach świetlicowych uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami na temat autyzmu oraz przygotowali plakat pt. "Łączy nas różnorodność".
Do symbolicznych obchodów Światowego Dnia Autyzmu przyłączyły się, jak co roku, dzieci z Punktu Przedzkolnego.
Dziś obchodziliśmy DZIEŃ BEZ PLECAKA! Z roku na rok uczniowie są coraz bardziej kreatywni i pomysły mają coraz bardziej niezwykłe!
Komisja w składzie: Antek, Bartek, Maja, Milena i Hubert miała niełatwe zadanie. Po wyczerpującym liczeniu głosów zdecydowała, że najbardziej kreatywną klasą została klasa V
W kategorii indywidualnej zwyciężył Klaudiusz z kl. IV.
Wyróżnione zostały również Agata z kl. VII, Hania z kl. VI oraz Amelka z kl. V.
Gratulujemy
Uczniowie klasy VII odwiedzili azyl "Cztery Łapy" – miejsce, które daje nadzieję porzuconym i skrzywdzonym zwierzętom. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zorganizować zbiórkę karmy dla psów i kotów, którą uczniowie zawieźli do azylu.
Podczas wizyty dzieci nie tylko przekazały dary, ale także spędziły czas ze zwierzętami – wyprowadzały psy na spacer, dając im chwilę radości i bliskości, której tak bardzo potrzebują. Uczniowie wysłuchali też poruszających historii o podopiecznych azylu – opowieści o tym, jak los potrafi być trudny, ale również o tym, jak wielką moc ma ludzka dobroć i pomocna dłoń.
To spotkanie było wyjątkową lekcją empatii, odpowiedzialności i zrozumienia, że każde, nawet najmniejsze działanie, może zmienić świat – choćby tylko jednego psa czy kota.