Historia szkoły Nasz patron Nadanie szkole imienia

Uroczystość przywrócenia szkole imienia

Uroczystość przywrócenia imienia „37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im ks.  J. Poniatowskiego rozpoczęła msza święta celebrowana przez ks. prałata Henryka Linarcika i kapelana OSP ks. Jerzego Modzelewskiego. Na mszy został poświęcony nowy sztandar ufundowany przez Urząd Gminy Bedlno i Radę Rodziców z naszej szkoły. Po mszy nastąpił przemarsz do szkoły w następującej kolejności: sztandar naszej szkoły , sztandar OSP Tomczyce, Pleckiej Dabrowy i Pniewa, drużyna ZHP ze swoim sztandarem, zaproszeni goście, uczniowie rodzice. Dalsza cześć uroczystości odbyła się na terenie zabytkowej Szkoły Podstawowej w Pleckiej Dabrowie.

Po wystąpieniach nastąpiło odczytanie i wręczenie na ręce pani dyrektor aktu nadania imienia szkole przez Wójta Gminy Bedlno Krzysztofa Kołacha. A przedstawiciele fundatorów sztandaru złożyli akt nadania sztandaru.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły pani Ewa Kowalska krótkim powitaniem. Następnie głos zabierali goście honorowi: pan Starosta kutnowski Grzegorz Wojtasiak, Wójt Gminy Bedlno-pan Krzysztof Kołach, Senator R.P pani Aleksandra Koszada, pani Zofia Kłodnicka, Dyrektor PZU.SA, pan Andrzej Urbaniak- prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz hm. Druh Ludwik Zalewski.

Po tej ważnej chwili przedstawiciel Gminy Bedlno pan Jacek Tarka i przedstawiciel Rady Rodziców pani Monika Wielemborek czyli fundatorzy sztandaru przekazują pani dyrektor sztandar. Sztandar zastaje przekazany uczniom Szkoły Podstawowej. Poczet sztandarowy w składzie: Beata Ambroziak, Paulina Drabik,i Piotr Jabłoński odebrali sztandar z rąk pani dyrektor, dokonali krótkiej prezentacji poprzez przejście przed zgromadzonymi.

Uczniowie wyróżnieni na ślubowanie złożyli ślubowanie na sztandar.

Następnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej 37 Łęczyckiemu Pułkowi Piechoty, wmurowanej przy wejściu do budynku szkoły, przez panią Barbarę Grzelak-starszego wizytatora kuratorium Łódzkiego delegatura w Kutnie i pana Grzegorza Wojtasiaka- Starostę kutnowskiego.

Pani dyrektor poprosiła zaproszonego na uroczystość, ks. prałata Henryka Linarcika o poświęcenie pamiątkowej tablicy, pod którą delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Druh harcmistrz Ludwik Zalewski przypomniał zgromadzonym krótką historię pułku oraz opowiedział kilka epizodów wojennych związanych z terenem Pleckiej Dąbrowy.

Po tym wystąpieniu mjr Remigiusz Wiśniewski odczytał apel poległych, a żołnierze z II Bazy Materiałowo-Technicznej oddali salwę honorową. Tym doniosłym akcentem zakończyła się oficjalna część uroczystości. Pani dyrektor Ewa Kowalska złożyła podziękowania wszystkim gościom, uczniom, rodzicom i Radzie Pedagogicznej oraz zaprosiła wszystkich do zwiedzania naszej szkoły.

Uroczystość była podniosła, nawet pogoda nam dopisała.

Do tak wielkiego wydarzenia przygotowywaliśmy się dość długo, lecz bez pomocy ludzi wielkich serc byłoby to niemożliwe. Dla wszystkich, którzy nie byli obojętni na nasze prośby pani dyrektor zadedykowała słowa Krystyny Siesickiej:

„Ludzie są ja k wiatr, jedni lekko przelecą przez życie,

Nic po nich nie zostaje(…)

A inni wieją jak potrzeba. Tyle, żeby wszystko na czas mogło kwitnąć i owocować.

I po nich zostaje piękno naszego świata.”