Projekty

sprawozdania

 

SPRAWOZDANIE - LISTOPAD: Realizacja zadań za okres 01.11.2024 – 30.11.2024

 

 

FELD.08.06-IZ.00-0023/23

Przedszkole z pasją”

Realizacja zadań za okres 01.10.2024 – 31.10.2024

 

1.Adaptacja –Zadanie to obejmuje pełną adaptację dwóch sal przedszkolnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, otynkowanie, położenie gładzi gipsowej i pomalowanie pomieszczeń, zamontowanie oświetlenia led i gniazdek elektrycznych, zamontowanie obudowy na kaloryfery, położenie nowego podłoża i nowej wykładziny na podłogach.

W drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie podstawowym bez negocjacji pn.: Remont Sal przedszkolnych w budynku Szkoły Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie  wyłoniono wykonawcę: BIRUDO Artur Maciak

Oferta wskazanego Wykonawcy jako jedyna wpłynęła w niniejszym postępowaniu i nie podlega odrzuceniu.

https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-d21e8497-7fe3-4fbf-88d0-1fafcf82ad7b

Prace remontowe w miesiącu październiku trwają, zostały położone gładzie gipsowe oraz wylewki podłogowe. Została  również położona nowa instalacja elektryczna.

Ponadto zaplanowano utworzenie nowej Sali SI , w Sali lekcyjnej.

2. Wyposażenie sal przedszkolnych –W drodze ogłoszonego przetargu wybrano Firmę „Moje Bambino” na doposażenie sal w pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć specjalistycznych i rozwijających kompetencje kluczowe .Firma „ Moje Bambino również w drodze przetargu doposaży naszą placówkę w multimedia. Firma „AKMA „ w drodze ogłoszonego przetargu doposaży naszą placówkę w meble. Obie firmy doposażą placówkę w miesiącu październiku.

W miesiącu październiku dostarczono prawie wszystkie pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć specjalistycznych i rozwijające kompetencje kluczowe.

Firma „ Akma „ dostarczyła meble na wyposażenie sal przedszkolnych.

3. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia matematyczne  - W miesiącu październiku zajęcia matematyczne odbywały się dwa razy w tygodniu w każdy czwartek i piątek, po jednej godzinie z każdą z grup. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 3 października 2024r.. Łącznie w październiku odbyło się 27 godzin zajęć matematycznych, tzn. 3 grupy po 9 godzin.

 

 

Zajęcia odbywały się według następującego harmonogramu:

•          03.10.2024.

Temat: W krainie figur geometrycznych. Poznajemy kształty-KOŁO.           

Koło było pierwszą figurą z jaką zostały zapoznane dzieci na zajęciach. Na wstępie zostały przedstawione dzieciom im zdjęcia, obrazki nowo poznanej figury czyli KOŁA.

Następnie odbyła się burza mózgów, w której dzieci podawały swoje pomysły, gdzie jeszcze można spotkać, zobaczyć kształt koła (np. koła samochodu, zegar na ścianie, talerz w kuchni, itd.). Dzieci otrzymały karty pracy, na których ich zadaniem było rysowanie po śladzie kół o różnych wielkościach oraz wycięcie ich nożyczkami.

W dalszej części zajęć dzieci wzięły udział w zabawie pt.  „Poszukiwanie skarbów”. Zadaniem dzieci  było znalezienie w sali przedmiotów o kształcie koła (zegar, klocek, kubek, piłka, itd.).

Kolejną zabawą tym razem ruchową utrwalającą poznaną figurę była gra pt. „Koło, koło”. W tej zabawie na dywanie rozłożone zostały koła hula hop, po jednym przed każdym dzieckiem. Dzieci chodząc wokół swojego koła i śpiewając piosenkę, np. „Koło, koło, koło kręci się wesoło” przechodzą przez nie według  polecenia wypowiadanego przez nauczyciela, np. wejść jedną nogą do koła; skoczyć dwoma nogami do koła, wejść dwoma nóżkami i zrobić w środku koła obrót, wskoczyć do kółka jak żabka, itd..

Na koniec zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną i stworzyły lody gałkowe (kulkowe) z płatków kosmetycznych w kształcie koła.

•          04.10.2024.

Temat: W krainie figur geometrycznych. Poznajemy kształty-TRÓJKĄT.

Kolejne zajęcia matematyczne rozpoczęły się od odczytania dzieciom utworu

pt. „Trójkątna Karolina” N. Usenko. Podczas słuchania opowiadania zadaniem dzieci było zwrócenie uwagi na występującą w nim figurę, czyli trójkąt. Następnie dzieci odpowiadały na zadawane pytania dotyczące przeczytanego opowiadania (Kim była Karolina?; Co w wierszu było w kształcie trójkąta?; Kto chciał poślubić Karolinę?; Jak skończyła się historia Karoliny?).

„Pośrodku oceanu trójkątna sterczy skala, na tej trójkątnej skale trójkątny stoi pałac.

Po niebie granatowym trójkątny księżyc płynie i niesie sny królewnie, trójkątnej Karolinie.

I śni się Karolinie, jak wśród trójkątnych maków trójkątny rycerz do niej na białym mknie rumaku.

Lecz budzi się królewna i łzy trójkątne leje, bo wokół niej ocean i wicher straszny wieje.

Trójkątne w górze chmury, trójkątne szumią fale, i maki tu nie rosną książąt nie ma wcale.

Lecz oto wzeszło słońce i w blasku jego nagle zabłysły nad falami trójkątne białe żagle.

Trójkątny okręt płynął przez fale i odmęty, tłum mew szybował nad nim i wrzeszczał jak najęty.

Przy sterze stal kapitan, trójkątny niesłychanie, trójkątną miał lunetę i czapkę, i ubranie.

Wtem z ust wypuścił fajkę i z rąk wypuścił linę, bo ujrzał na balkonie królewnę Karolinę.

Kim jesteś. piękne dziewczę? kapitan rzekł w zachwycie.

- Ach, zostań moją żona,. bo kocham cię nad życie.

Wesele było huczne i miała Karolina trójkątnych siedem córek i trójkątnego syna.

 I tak im dni szczęśliwie płynęły pomalutku.

Trójkątne kwitły kwiatki w trójkątnym ich ogródku...”

 

W kolejnej części zajęć dzieci usiadły przy stolikach. Każde dziecko otrzymało kartkę pracy z rysunkiem latawca. Zadanie dzieci polegało na odnalezieniu w latawcu wszystkich znajdujących się w nim trójkątów i zaznaczenie każdego innym kolorem.

Drugą pracą dydaktyczną było stworzenie rysunku z trójkątem w roli głównej. Narysowanie z  trójkąta czegoś wyjątkowego. Z wyobraźni dzieci powstały ludziki, roboty, wiatraki, kwiatki.

            Na zakończenie zajęć, aby utrwalić wiedzę na temat nowo poznanej figury dzieci uczestniczyły w zabawie ruchowej pt. „Trójkąt, tak czy nie?”. Podczas, gdy muzyka grała dzieci wesoło biegały w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce nauczyciel pokazywał obrazek figury geometrycznej. Jeśli pokazany był trójkąt dzieci wysoko podskakiwały, jeśli zaś inna figura geometryczna, dzieci przykucały. Zabawę powtórzono kilka razy.

•          10.10.2024.

Temat: W krainie figur geometrycznych. Poznajemy kształty-kwadrat.

Następne zajęcia matematyczne rozpoczęły się od wysłuchania wiersza

 pt. „W pogoni za kwadratem”,  Maria Terlikowska.

„Kwadrat – to jest dziwna figura,                                        Co już zmierzone?

bo nie wiadomo, gdzie dół, gdzie góra.                               Możemy zatem udać się w pogoń za kwadratem.

Do góry głową czy na dół głową,                                        Gdzie się ukrywa? Gdzie się chowa?

zawsze wygląda jednakowo.                                                Gdzie jego postać kwadratowa?

Ma równe kąty i równe boki,                                               Wszędzie! W mieszkaniu, w szkole, w mieście.

tak samo długi jest – jak szeroki.                                         Czy ktoś już znalazł?

A kto nie wierzy ten sam zmierzy.                                       No nareszcie.”

Wspólnie z nauczycielem omówiony  został wiersz, w którym została zaprezentowana nowa figura geometryczna, którą był kwadrat. Na podstawie przeczytanego wiersza zostały omówione charakterystyczne cechy kwadratu (ile ma boków, ile kątów, jakiej długości są boki).

W dalszej części dzieci otrzymały karty pracy z wydrukowanym kwadratem oraz patyczki do uszu. Ich zadaniem było moczenie patyczków w farbie i stempelkowanie całej figury (tak, aby cały kwadrat był wypełniony kolorem).

Ostatnią i szybką pracą do wykonania przez dzieci było ukłożenie kwadratów według wzoru (odpowiednio kolorami, w odpowiedniej kolejności). 

Na zakończenie zajęć zorganizowana została zabawa na dywanie, pt. "Kwadrat - nie kwadrat”. Nauczyciel przedstawiał dzieciom na zdjęciach różne przedmioty przypominające figury geometryczne.  Jeśli dzieci dostrzegały kwadrat - klaskały

w ręce, jeśli rozpoznawały inną figurę stukały nóżkami w dywan. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawie, dzięki której utrwalały sobie poznane wcześniej figury Koło, trójkąt) oraz obecną nowo poznaną figurę (kwadrat).

•          11.10.2024.

Temat: W krainie figur geometrycznych. Poznajemy kształty-prostokąt.

Na powitanie odczytany został dzieciom wiersz pt. „PROSTOKĄT” – Olgi Adamowicz.

„Prostokąt cztery kąty proste ma.

Prostokąta wygląd każdy dobrze zna.

Kształty prostokąta mają:

stoliki co dzieci przy nich siadają.

Prostokąta kąty wszyściutkie

są równiutkie i prościutkie.

Ma parę boków dłuższych

i drugą nieco krótszych.

Prostokąt to figura, którą dobrze znamy.

i do figur geometrycznych także zaliczamy.”

Po przeczytanym wiersza i zapoznaniu się z wyglądem prostokąta(zdjęcie), dzieci wspólnie z nauczycielem omawiali cechy nowo poznanej figury. Następnie ich zadaniem

było odwzorowywanie kształtu nowo poznanej figury, czyli prostokąta z drewnianych patyczków do lodów. Dzieci zadanie polegało na ułożeniu figury, którą jest prostokąt.

 

             W dalszej części zajęć dzieciom przedstawiono kilka zdjęć różnych przedmiotów przypominających swoim kształtem prostokąt, które omówiono i je nazwano.

Następnie zdaniem dzieci szukały w sali po jednym przedmiocie, który może przypominać prostokąt.

Na zakończenie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej, pt. „ Prostokąt- czy kwadrat”, w której dzieci wskazywały przedmioty przedstawiające kształt prostokąta. Na dywanie z  rozłożonych sylwet prostokątów i kwadratów, dzieci chodząc między figurami, na hasło nauczyciela: prostokąt lub kwadrat musiały stanąć na odpowiedniej figurze.

•          17.10.2024.

Temat: W krainie figur geometrycznych. Utrwalenie poznanych figur geometrycznych.

W tym dniu zajęcia zostały poświęcone przypomnieniu i utrwalaniu poznanych przez dzieci wszystkich czterech figur geometrycznych. Na wstępie przedszkolaki zostały powitane piosenką o figurach geometrycznych pt. „Figury geometryczne”. https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM

W dalszej części dzieci otrzymały karty pracy z różnymi figurami geometrycznymi (koło, kwadrat, trójkąt) o odpowiednich kolorach. Ich zadanie polegało na pokolorowaniu figur w odpowiedni sposób według wzoru, np. wszystkie trójkąty na czerwony kolor, wszystkie kwadraty na zielono, koła na żółto).

W następnej kolejności dzieci wzięły udział w zabawie pt. „Kolorowy pajac”.

Nauczyciel zaprezentował dzieciom sylwetkę pajaca wykonanego z różnych figur geometrycznych (kół, kwadratów, trójkątów i prostokątów - figury o różnej wielkości), omawiając z dziećmi wygląd pajaca (Z jakich figur jest zbudowany? Co można powiedzieć o tych figurach, jakie są?). Po wstępnej rozmowie dzieci rozpoczęły zabawę z kolorowymi figurami, z których tworzyły swoją postać pajaca z rozsypanych na dywanie plastikowych, różnokolorowych emblematów figur geometrycznych. W ten sposób podczas zabawy dzieci ponownie utrwalały sobie kształty figur geometrycznych, przy czym również pojawił się temat dotyczący kolorów.

Tego dnia zajęcia zakończyła zabawa dydaktyczna pt. „Magiczny worek”.

Celem zabawy było odnalezienie figury w woreczku pełnym różnych figur geometrycznych. Dzieci losowały wskazaną przez nauczyciela figurę tylko dotykiem, np. „Szukamy koła”. Zabawa była powtarzana ze zmianą szukania innej figury.

•          18.10.2024.

Temat: Zabawy z figurami geometrycznymi.

Tego dnia zajęcia rozpoczęła zabawa integracyjna przy muzyce pt. „Powitanie z okrzykiem”. Każde dziecko wylosowało figurę z plastikowych małych klocków.  Dzieci poruszając się po sali do skocznej muzyki, na przerwę w muzyce zatrzymywały się i na hasło nauczyciela „Witam wszystkie koła”- dzieci, które wylosowały koło, podnoszą  wylosowaną figurę do góry  i wydają okrzyk: „Witamy, hura!”. Zabawa była w ten sposób  powtarzana do pozostałych haseł:

- „Witam wszystkie kwadraty”; - „Witam wszystkie trójkąty”; - „Witam wszystkie prostokąty”; „Witam wszystkie figury geometryczne”.

Kolejną zabawą dydaktyczną była zabawa relaksacyjna pt. „Telefon dotykowy”. Dzieci siedziały jeden za drugim. Ostatnie dziecko dostało kształt figury, którą miało za zadanie narysować  na plecach kolegi/koleżanki siedzącej przed nim, ta kolejnej osobie siedzącej przed nim, tak kolejno aż  do pierwszego dziecka. Zadaniem pierwszego dziecka było odgadnięcie jaka to była figura, a ostanie odpowiada czy ta odpowiedź jest dobra czy zła. Zabawa była powtarzana, do momentu, aż wszystkie dzieci były na pierwszym i na ostatnim miejscu.

Następną zabawą utrwalającą wygląd i nazwy figur geometrycznych była zabawa ruchowa: pt. „Jaką jesteś figurą?”. Dzieciom siedzącym w kole nauczyciel przydzielał poszczególne figury: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt. Nauczyciel pokazując daną figurę, wywołuje w ten sposób dziecko, które ją otrzymało wstaje. Dziecko pokazało jaką dostało od nauczyciela figurę, podając jej nazwę. Każde dziecko po kolei mówiło jaką jest figurą. Następnie nauczyciel pokazywał po 2 i 3 figury, te dzieci wstając obiły obrót wokół siebie. Na koniec na hasło wszystkie figury, wszystkie dzieci robiły obrót wokół siebie.

•          24.10.2024.

Temat: „W krainie barw-poznajemy kolory.”

 W tym dniu zajęcia były poświęcone nauce podstawowych. Na wstępie nauczyciel rozmawiał z dziećmi o kolorach na przykładach, np. Kolor żółty jest jak słoneczko. (unosząc do góry kartkę w tym kolorze); Kolor zielony jest jak trawa, itd. Później odwróciła się sytuacja i pokazano kolor, a zadaniem dzieci było nazwanie tego koloru.

Po zapoznaniu dzieci z kolorami i utrwaleniu ich rozpoczęła się zabawa w poszukiwanie kolorów. Zabawa, która polegała na poszukiwaniu w sali przedmiotów

w kolorze jaki wskazał nauczyciel. Nauczyciel unosił do góry kartkę w danym kolorze,

a dzieci odnajdywały na sali przedmioty w tym kolorze.

Kolejną zabawą dla dzieci była zabawa dydaktyczna pt. „Jakiego koloru brakuje?”. Na dywanie zostały przygotowane  klocki w różnych kolorach żółty, zielony, czerwony, niebieski, biały, pomarańczowy (ilość klocków zależała od wieku. Im starsze dziecko tym większy stopień trudności i większa ilość klocków). Dziecko zapamiętywało sekwencję. Kiedy zasłonił oczy, a wtedy nauczyciel chował jeden klocek. Zadaniem dziecka było odgadnięcie jakiego koloru brakuje. Zabawę powtarzano kilka razy, tak aby każde dziecko mogło wziąć udział w zabawie.

Na zakończenie dla utrwalenia poznanych przez dzieci kształtów i kolorów dzieci otrzymały karty pracy. Zadaniem dzieci polegało na odpowiednim pokolorowaniem kształtów według wzoru znajdujące się w obrazkach.

.

                            

•          25.10.2024.

Temat: „Kolory wokół nas.”

W tym dniu na powitanie dzieci zaczęły zajęcia od zabawy dydaktycznej, w której losowali klocek z pudełeczka z zamkniętymi oczami. Po wylosowaniu dziecko wypowiadało jaki to kolor i wymieniało jak najwięcej przedmiotów, zwierząt, roślin, owoców, warzyw, itd.  jakie zna w tym kolorze. Następnie dzieci pomagały wymieniając jakie one  jeszcze znają inne rzeczy w tym kolorze. I tak kolejno każde dziecko losowało dla siebie kolor.

            W dalszej części zajęć dzieci otrzymały karty racy, w których miały za zadanie dopasować kolorowe kwadraciki do ich ramek o tym samym kolorze.           

Na zakończenie dzieci wykonały relaksującą pracę plastyczną, pt. „Malowanie palcami”. Dzieci siedząc przy stolikach otrzymały kartkę oraz farby (czerwone, niebieskie, żółte, zielone, pomarańczowe, różowe). Zadanie polegało na malowaniu palcami tęczy w różnych kolorach. Następnie nauczyciel prosił dzieci, aby nazwały kolejno jakich kolorów użyły do narysowania swojej tęczy.

•          31.10.2024

Temat: „Orientacja przestrzenna.”

Poznanie wyrażeń określających położenie przedmiotów i rzeczy rozpoczęte zostało od obejrzenia filmu edukacyjnego. Dzieci podczas oglądania filmu ćwiczyły orientację przestrzenną z Zuzią.  https://www.youtube.com/watch?v=txBy-JNSAE4

Dzieci podczas oglądania filmu odpowiadają na pytania zadawane  przez dziewczynkę filmie.

Podczas oglądania drugiego filmu edukacyjnego przedstawiającego określenia: „na”, „za”, „obok”, „przed”, „pod”, „nad”, dzieci odpowiadały na pytania – Gdzie znajduje się pszczoła względem słoika? https://www.youtube.com/watch?v=MDw9WCWt8sc

Kolejnym etapem zajęć była zabawa dydaktyczna, pt. „Gdzie siedzi kotek? Zabawa polegała na rzucaniu kostką na, której każda ze stron przedstawiała miejsca,w których siedzi kotek(za pudełeczkiem, przed pudełeczkiem, pod pudełeczkiem, nad pudełeczku, na pudełeczku, obok pudełeczka). Podczas tej zabawy dzieci uczyły się wskazania i powiedzenia określeń „na”, „za”, „obok”, „przed”, „pod”, „nad”.

 

          

 

Na zakończenie zajęć została przeprowadzona dla dzieci zabawa dydaktyczna, w której zostały utrwalane poznane określenia przestrzenne Na początku nauczyciel wykonywał czynności mówiąc o nich, np. „Położyłam maskotkę przed sobą.”. Następnie nauczyciel prosił dzieci „Połóżcie maskotkę przed sobą.”. Zadaniem dzieci było wykonanie tych samych czynności co nauczyciel z określeniami „na”, „za”, „obok”, „przed”, „pod”, „nad”. Poznane określenia przestrzenne były w tej zabawie utrwalane poprzez wykonywane razem z nauczycielem kolejno ćwiczenia z maskotką (np. „Stajemy za maskotką.”; „Stajemy przed maskotką.”; „Stajemy obok maskotki.”; „Unosimy maskotkę do góry.”; Opuszczamy maskotkę na dół”; „Stajemy za maskotką.”; „Unosimy maskotkę nad głową.”; Trzymamy maskotkę przed sobą.”; „Kładziemy maskotkę za sobą”.

Reasumując matematyka to nie tylko liczby, to też kształty, kolory, określenia orientacji przestrzennej.  Nauka o kształtach w przedszkolu jest bardzo ważna. Rozwija podstawowe umiejętności poznawcze, które stanowią podstawę do dalszej edukacji. Nauka o kształtach pomaga dzieciom w wykrywaniu różnic, co rozwija ich percepcję i zwraca uwagę na szczegóły. Dzięki zastosowaniu prostych kształtów, takich jak kwadraty, koła czy trójkąty, dzieci  lepiej rozpoznają struktury i charakterystyczne cechy wyróżniające jakiś, np. przedmiot. Nauka i klasyfikacja kształtów dzieci rozwija u dzieci od podstaw umiejętności  matematycznego myślenia. Rozwija również zasób słownictwa. Opisywanie kształtów pomaga dzieciom rozwijać słownictwo. Kiedy dzieci uczą się nazywać kształty, takie jak „kwadrat”, „prostokąt” czy „okrąg”, wzbogacają język, a także uczą się opisywać i interpretować otaczającą rzeczywistość.

Tak samo ważna w przedszkolu jest nauka kolorów. Jest ona bardzo ważna

w rozwoju dziecka.  Kolory są związane z życiem codziennym, wprowadzanie dzieci

w świat barw nie tylko rozwija ich umiejętności poznawcze, ale także wpływa na rozwój społeczny.  Nauka kolorów ma pozytywny wpływ na rozwój poznawczy u dziecka. Wspomaga rozwój mowy, przyczynia się do rozszerzania słownictwa. Pomaga w nauce pojęć abstrakcyjnych, takich jak „ciemny” i „jasny”, czy „ciepły” i „zimny”. Dzięki znajomości kolorów, dzieci mogą porównywać przedmioty. Dzieci są bardziej świadome, dostrzegając różnice, co rozwija ich spostrzegawczość. Podczas ćwiczeń związanych

z kolorami, takich  jak malowanie, kolorowanie, sortowanie klocków, zabawa plasteliną, dzieci rozwijają koordynację ręki i oka. To z kolei przygotowuje ich do przyszłych zadań związanych z pisaniem i rysowaniem.

Również nauka orientacji przestrzennej w przedszkolu to bardzo ważny element rozwoju dziecka. Kształtuje w dziecku umiejętność zastosowania wiedzy o orientacji przestrzennej w środowisku, rozumienia przestrzeni, a także ma wpływ na rozwój myślenia matematycznego i zdolności logicznego myślenia u dziecka. Orientacja przestrzenna zawiera objaśnienia jednostek, wyjaśnienie stron (prawa/lewa), rozumienie podziału przestrzennych (np. nad, pod, obok, za, przed), a także rozwiązania praktyczne. Rozumienie orientacji przestrzennej wspiera u najmłodszych rozwój motoryki dużej

i małej, kształtuje umiejętność świadomego poruszania się w przestrzeni.  Dzięki temu dzieci lepiej kontrolują swoje działania, co ułatwia im wykonanie różnych czynności, takich jak ubieranie się, czy korzystanie z przyborów szkolnych. Orientacja uczy zastosowania określeń w odniesieniu do innych obiektów i orientowania się w znaczeniach, takich jak góra, dół, lewo, prawo, przód i tył. Nauczanie odbywające się

w formie zabawowej sprawia, że dzieci szybciej i łatwiej uczą się przez ruch i interakcję

z otoczeniem.

 

 

4. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych - kodowanie 

W październiku zostało zrealizowanych łącznie 6 godziny (3 godzin na każdą z grup).

Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych
w postaci zajęć z kodowania, odbyło się w następującym harmonogramie tematycznym:

  1. 07.10.2024r. – „Jesienna słota- jak dodać barw jesiennej szarej aurze?” – zabawy
     z kodowaniem dotyczące jesieni.
  2. 21.10.2024r. – „Pomocna dłoń – w jaki sposób można uratować komuś życie?” – zabawy z kodowaniem dotyczące służb ratunkowych.
  3. 28.10.2024. – „Doświadczam, myślę, buduję i koduję” – budowanie przez kodowanie. Zabawy inspirowane techniką kodowania.

Zajęcia pozwoliły na wprowadzenie:

  • Ćwiczenia pamięci, koncentracji i spostrzegawczości
  • Klasyfikowanie obiektów
  • Tworzenie i kontynuowanie prostych rytmów
  • Układanie kodu z wykorzystaniem symboli
  • Udoskonalenie słownictwa
  • Układanie według danego klucza

 

5. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- rytmika 

W październiku wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć – rytmika, odbyło się w następującym harmonogramie tematycznym:

•          02.10.2024r. – „Pięć rumianych jabłuszek” – zabawa paluszkowa. „Chodzi lisek” – zabawa ruchowa z piosenką tradycyjną.

•          03.10.2024r. – „Kto tu mieszka” – nauka piosenki. „Pogoda widziana oczyma wyobraźni” – zabawa muzyczna.

•          04.10.2024r. – „Dźwięki wysokie i niskie w podskokach” - zabawy ruchowe w reagowaniu na wysokie i niskie dźwięki za pomocą gestów.

•          09.10.2024r. – „Rytmiczna rozgrzewka w podskokach” – zabawy ruchowe w reagowaniu na wysokie i niskie dźwięki za pomocą gestów.

•          10.10.2024r. – „Wartości rytmiczne w marszu, biegu i podskokach” - zabawy ruchowe w reagowaniu na dźwięki za pomocą gestów.

•          11.10.2024r. – „Julijanka” – zabawa ruchowa z piosenką tradycyjną. „Chodzę sobie” -  zabawa taneczna w podskokach.

•          16.10.2024r. – „Gdzie znajdę dźwięk?” – zabawa twórcza. „Lubimy tańczyć” – zabawa ruchowa.

•          17.10.2024r. – „Wartości rytmiczne” – zabawy ruchowe z gestykulacją.

•          18.10.2024r. – „Jestem muzykantem konszabelantem” – nauka piosenki z reagowaniem na frazy za pomocą gestów.

•          23.10.2024r. – „Kakofonia” – integracyjna zabawa ruchowa uwrażliwiająca na dźwięki z otoczenia. ”Psotny wiatr” – zabawa muzyczna z wykorzystaniem tamburyna i grzechotek.

•          24.10.2024r. – „Instrument i ćwiczenie” – zabawa ruchowa. „Pięć rumianych jabłuszek” – zabawa paluszkowa

•          25.10.2024r. – „Pająk bęc” – zabawa rytmiczna dla dzieci. „Ślimak” – zabawa grupowa w kole.

•          30.10.2024r. – „Idzie jesień” – nauka piosenki tematycznej. „Moim paluszkiem” – zabawa taneczna.

•          31.10.2024r. – „Tańce połamańce” – zabawa taneczna. „Idzie jesień” – nauka piosenki tematycznej.

Zajęcia pozwoliły na wprowadzenie:

•          Improwizowania ruchem w określonym rytmie,

•          rozróżniania śpiewanych dźwięków wyższych i niższych,

•          licznych zabaw muzycznych,

•          marszy, biegów, podskoków w takt muzyki,

•          ćwiczeń oddechowych i odprężających,

•          ćwiczeń z wykorzystaniem instrumentów muzycznych,

•          ćwiczeń dysocjacyjnych, uniezależniające ruchy,

•          ćwiczeń rąk poprzez klaskanie z kulistym prowadzeniem ramion

•          ćwiczeń w reagowaniu na frazy za pomocą gestów, improwizowaniu ruchem,

•          ćwiczeń rytmiczno-tanecznych w połączeniu ze śpiewem,

•          prostych układów choreograficznych,

•          ćwiczenia w zwiększaniu i zmniejszaniu wartości rytmicznych tworzących tematy rytmiczne.

 

 

6. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia kreatywno-plastyczne -     

W zajęciach uczestniczy 11 dziewczynek oraz 13 chłopców, w miesiącu październik odbyło się 12 zajęć (po 3 zajęcia na grupę). Na zajęciach kreatywno-plastycznych realizowano następujące tematy:

4.10.2024r. i 11.10.2024r. - Jesienne lisy

I. Nauczyciel prowadzący przygotował dla dzieci listki. Zadaniem dzieci było pokolorowanie wyciętych listków kredkami. II. Pokolorowane listki dzieci przykleiły na kolorowe kartki, tworząc legowisko dla liska. Następnie dzieci naklejały śpiące lisy na kartkę, w taki sposób, aby zwierzę chowało się w liściach. Po zakończonej pracy nauczyciel wraz z dziećmi utrwalał kolory za pomocą kolorowych klocków.

18.10.2024r.-  Barwy podstawowe i pochodne- mieszanie barw

Uczestnicy zajęć poznali barwy podstawowe i pochodne. Nauczyciel malował dzieciom dłonie na różne kolory np. jedna dłoń na kolor czerwony, a druga na kolor żółty, każdą dłoń dziecko miało za zadanie odbić na białej kartce. Następnie zadaniem dzieci było zmieszanie kolorów poprzez pocieranie pomalowanych dłoni oraz ponowne odciśnięcie dłoni.

25.10.2024r. - Koty z kubeczków 

Nauczyciel prowadzący zajęcia przygotował papierowe kubeczki, uszy, wąsy oraz oczy dla kotków.  Zadaniem dzieci było pomalowanie pędzlem kubeczków na czarny kolor. Następnie doklejenie wąsów, uszu oraz oczu.

Zajęcia były prowadzone przez mgr. Weronikę Michalak.

W zajęciach brało udział 3 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, z uwagi na trudności komunikacyjne uczniów zajęcia są prowadzone w oparciu o materiał obrazkowy, prowadzący zajęcia stopniuje trudność w wykonywaniu prac plastycznych. Wszystkie dzieci są traktowane w sposób równy. W zajęciach bierze udział określona ilość dziewczynek oraz chłopców (11 dziewczynek, 13 chłopców).

7. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia kreatywno-przyrodnicze 

W zajęciach uczestniczy 11 dziewczynek oraz 13 chłopców, w miesiącu październik odbyło się 30 godzin zajęć dydaktycznych (po 10 zajęć na grupę). Na zajęciach kreatywno-przyrodniczych realizowano następujące tematy:

2.10.2024r. – Europejski Dzień Ptaków

Dzieci poznały gatunki ptaków, które odlatują na zimę, które zostają w Polsce na zimę oraz ptaki, które przylatują do Polski na zimę. Przy pomocy planszy uczestnicy zajęć poznali budowę ptaków. Nauczyciel prowadzący zajęcia zaprosił dzieci do wysłuchania odgłosów ptaków w lesie i nazwania uczuć towarzyszących im przy wykonywaniu tego zadania. Następnie uczestnicy zajęć wzięli udział w zabawie ruchowej- naśladując latające ptaki. Nauczyciel prowadzący zajęcia przygotował również puzzle przedstawiające cykl rozwojowy ptaków, z których dzieci dowiedziały się, że ptaki wykluwają się z jaj. Na zakończenie zajęć nauczyciel prowadzący zajęcia zapoznał dzieci z ciekawostkami dotyczącymi bocianów.

3.10.2024r.-  Światowy Dzień Zwierząt

Uczestnicy zajęć kreatywno-przyrodniczych dowiedzieli się jak można podzielić świat zwierząt. Poznali kilka gatunków ptaków, ssaków, gadów, płazów, ryb i owadów. Dzieci, z przygotowanych przez nauczyciela prowadzącego obrazków utworzyli plakaty przedstawiające świat zwierząt.

9.10.2024r.- Dzień Drzewa

Nauczyciel prowadzący zajęcia kreatywno-przyrodnicze przy pomocy plansz edukacyjnych, zapoznał dzieci z podstawowymi gatunkami drzew. Uczestnicy zajęć mieli możliwość również poznać budowę drzewa i przypinać poszczególne elementy ich budowy do planszy.

10.10.2024 r.- Zajęcia terenowe- poznajemy gatunki drzew w okolicy szkoły

Nauczyciel prowadzący zajęcia wraz z dziećmi udał się na spacer wokół budynku szkoły. Podczas tych zajęć dzieci miały możliwość dotykania kory drzew oraz liści. Poznały takie gatunki drzew jak: brzoza, wierzba, kasztanowiec, klon czy świerk. Zadaniem dzieci na zajęciach było zabrać ze sobą spod każdego drzewa liść.

16.10.2024r.-Dary drzew

Nauczyciel prowadzący zajęcia przy pomocy uczniów przygotował ścieżkę sensoryczną, na której znalazły się owoce różnych gatunków drzew np. kasztany, żołędzie, owoce włoskie, owoce laskowe oraz szyszki. Zadaniem dzieci było przyporządkowanie obrazków przedstawiających drzewa wraz z ich owocami do tych owoców drzew, które znajdowały się przed nimi. Następnie uczniowie mieli za zadanie przejść po ścieżce z darów drzew. Ostatnim zadaniem dzieci była gra w memory. Dzieci miały znaleźć takie same obrazki z liśćmi z drzew.

17.10.2024r.- Dzień Owoców i Warzyw

Nauczyciel prowadzący zajęcia przygotował planszę z drzewem (na planszy i obrazkach zostały umieszczone rzepy). Pierwszym zadaniem dzieci było odczepienie wskazanych przez nauczyciela owoców oraz umieszczenie ich w koszyku. Następne zadanie dotyczyło warzyw. Dzieci rzucały kostką, na której były przyczepione obrazki z warzywami. W ten sposób uczestniczy zajęć „wyrywały” warzywa z grządek i umieszczały je na taczce ogrodowej. Zadaniem dzieci było nazwanie zebranych warzyw. Na tych zajęciach dzieci dowiedziały się również, że pomidor nie jest warzywem. Ostatnim zadaniem dla dzieci było ułożenie puzzli przedstawiający warzywa lub owoce.

23.10.2024 r. - Tworzymy zielnik

W tym dniu dzieci biorące udział w zajęciach miały możliwość wykorzystać zasuszone przez nauczyciela, zebrane na zajęciach terenowych liście. Przy pomocy taśmy dwustronnej dzieci przyklejały na kartkę liście z drzew. Następnie odnajdywały plansze, na których były przedstawione obrazki: drzewa, jego owocu oraz liścia. Na koniec nauczyciel prowadzący zajęcia spiął wszystkie kartki z liśćmi razem, tworząc grupowe zielniki.

24.10.2024r.- Czego potrzebują rośliny?

Dzieci na zajęciach poznały budowę rośliny. Mogły samodzielnie wskazać, przy pomocy wskaźnika części roślin. Dowiedziały się również czego potrzebuje roślina do życia. Nauczyciel przygotował dla dzieci puzzle przestrzenne, przedstawiające budowę rośliny. Na zakończenie zajęć dzieci poznały cykl rozwojowy roślin, a także dowiedziały się, że rośliny wyrastają z nasion oraz z cebulek.

30.10.2024r.- Kogo spotkamy w ZOO?

Nauczyciel prowadzący zajęcia zabrał dzieci na „wycieczkę do ZOO”. Uczestnicy zajęć zanim weszły do sali, otrzymali bilety wstępu, które zostały skasowane za pomocą dziurkacza. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej do piosenki „Idziemy do ZOO”. Na zajęciach dzieci poznały najczęściej występujące w ZOO zwierzęta np. słoń oraz lew. Kolejnym zadaniem uczestników zajęć było przyporządkowanie fragmentu ciała zwierzęcia przedstawionego na obrazku, do zdjęcia przedstawiającego zwierzę.

31.10.2024 r. - Leśne zwierzęta

Zajęcia rozpoczęły się od zabawy ruchowej w naśladowanie zwierząt znajdujących się na obrazku. Następnie dzieci zostały zaproszone do stolika, na którym znajdowały się obrazki przedstawiające zwierzęta leśne oraz ich domki. Zadaniem dzieci było przyporządkowanie domu zwierzęcia do obrazka, który przedstawiał zwierzę (wskazówką do wykonania zadania były symbole umieszczone w rogu obrazków np. serca, trójkąty). Na koniec dzieci próbowały odgadnąć tropy zwierząt znajdujące się na obrazku np. trop wilka.

Zajęcia były prowadzone przez mgr. Weronikę Michalak. 

W zajęciach brało udział 3 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, z uwagi na trudności komunikacyjne uczniów zajęcia są prowadzone w oparciu o materiał obrazkowy. Wszystkie dzieci są traktowane w sposób równy, w zajęciach bierze udział określona ilość dziewczynek oraz chłopców (11 dziewczynek, 13 chłopców).

8. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- Lego education - Zajęcia z programu LEGO EDUKACION prowadzone w ramach realizacji Projektu „Przedszkole z Pasją” rozpoczęły się 09 września 2024r.

W październiku zrealizowano 16h dydaktycznych. Zajęcia w tym miesiącu opierały się głównie na rozwijaniu umiejętności matematycznych i kodowaniu. Omówiono tematy zgodnie z harmonogramem:

01.10.2024: „Pętla” -  Nauczyciel prowadzący wprowadził i wyjaśnił pojęcie z zakresu prostego kodowania - „pętla”. Zajęcia rozpoczęły się od zabawy polegającej na wykonywaniu w kółko tej samej czynności. Dzieci podskakiwały na jednej nodze, biegały po obwodzie koła, kręciły się w kółko. Następnie dzieci korzystając z elementów klocków LEGO Duplo połączyły ze sobą zakrzywione elementy toru i stworzyły pętle. Kolejnym zadaniem było zbudowanie pociągu. Z pomocą ludzików z zestawu, odbycie i opisanie podróży po stworzonym torze.

Rozwój kompetencji w zakresie rozpoznawania reakcji przyczynowo-skutkowych, obserwowania i opisywania zjawisk, odgrywania ról, zadawania pytań o technikę i naukę.

07.10.2024: „Proste kodowanie klockami” -  Zajęcia rozpoczęły się od wyjaśnienia dzieciom czym jest „kod” i na czym polega planowanie kolejnych zdarzeń w celu rozwiązania zaistniałego problemu. Zadaniem dzieci było za pomocą małych i dużych klocków z zestawu LEGO Duplo odwzorować ułożony na planszy wzór kodu. Następnie w celu utrwalenia zdobytych umiejętności dzieci jeszcze raz odtworzyły podany wzór uzupełniając kartę pracy.

Rozwój kompetencji w zakresie logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do problemów, zdolności komunikacji, rejestrowania danych, przewidywania skutków konkretnych działań.

08.10.2024: „Planujemy, kodujemy, liczymy klocki” -  W celu sprawdzenia umiejętności ćwiczonych na ostatnich zajęciach nauczyciel rozpoczął program od ułożenia na dywanie sekwencji kolorów oraz kształtów z klocków LEGO Duplo. Zadaniem dzieci było kontynuowanie danej sekwencji oraz policzenie wszystkich użytych klocków. Następnie dzieci przeszły do stolików,gdzie czekał na nie bardziej niż poprzednio skomplikowany kod, który odtwarzały z pomocą pojedynczych klocków na większych już planszach do kodowania. Wszystkie wykonane czynności na koniec dzieci utrwaliły wyklejając i kolorując katy pracy odzwierciedlające dokładnie takie same zadania jakie wykonywały z klockami.

Rozwój kompetencji w zakresie zdolności zapisywania logicznych ciągów, tworzenia na podstawie podanego kodu, logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do problemów, rejestrowania i zapisywania danych.

15.10.2024: „Budujemy proste kształty i cyfry” - Pierwszym zadaniem dzieci było zbudowanie konkretnych kształtów zilustrowanych na przygotowanych wcześniej przez nauczyciela kartach. Warunkiem zaliczenia zadania było użycie dokładnie takich samych kształtów i kolorów klocków LEGO Duplo. Dzieci, które poradziły sobie z zadaniem mogły przejść do kolejnego etapu zajęć, który polegał na odwzorowaniu z klocków konkretnych liczb z zakresu od 1 do 10. Każde dziecko wykonało karty pracy odzwierciadlające wcześniej wykonane zadania.

Rozwój kompetencji w zakresie liczenia, obserwowania zjawisk oraz rejestrowania danych.

21.10.2024: „Kodowanie i liczenie i utrwalamy wiadomości”- Dzieci z obu grup doskonaliły umiejętności z ostatnich zajęć z zakresu matematyki oraz kodowania. Układały wieże z podanych ilości klocków, łączyły klocki ze sobą, tworzyły sekwencje liczb i kolorów. Umiejętności utrwaliły na specjalnie przygotowanych kartach pracy odzwierciedlających wykonane czynności.Rozwój kompetencji w zakresie rejestrowania i zapisywania danych, tworzenia na podstawie podanego kodu, logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do problemów, liczenia, logicznego myślenia.

22.10.2024: „Rozwidlający się tor” - Zajęcia rozpoczęły się od wspólnej zabawy polegającej na odnalezieniu klocków LEGO Duplo w odpowiednich kolorach. Nauczyciel rozdał dzieciom karteczki w różnych kolorach. Zadaniem dzieci było odnalezienie w sali miejsca w którym ukryte zostały klocki w takim samym kolorze jak otrzymana kartka. W ten sposób dzieci podzieliły się na grupy do dalszej pracy zespołowej. Następnie zadaniem każdej drużyny było zbudowanie toru, który nie jest pętlą tylko rozwidla się na różne strony. Na końcu każdego toru ułożone zostały klocki w różnych kolorach, a zadaniem dzieci było dojechanie pociągiem z zestawu LEGO do celu swojej podróży, czyli klocków w kolorze swoich karteczek.

Rozwój kompetencji w zakresie rozpoznawania relacji przyczyna-skutek, zadawanie pytań związanych z techniką i nauką, pracy w grupie, rozpoznawania relacji przyczynowo-skutkowych.

28.10.2024: „ Gramy klockami w gry planszowe” - Na tych zajęciach dzieci pracowały w parach. Nauczyły się grać w „kółko i krzyżyk”, ale zamiast skreślać na diagramie symbole układały na planszy klocki LEGO Duplo w odpowiednich kolorach. Następnie poznały zasady trochę bardziej skomplikowanej gry „Sudoku” również wykorzystując do tego klocki. Umiejętności na koniec dzieci utrwaliły wyklejając plansze sudoku specjalnie do tego przygotowanymi i wydrukowanymi obrazkami klocków przygotowanymi przez nauczyciela.

Rozwój kompetencji w zakresie rozpoznawania reakcji przyczynowo-skutkowych, obserwowania i opisywania zjawisk, zapisywania danych, logicznego myślenia.

29.10.2024: „Obrót wokół własnej osi” - Zajęcia rozpoczęły się od ćwiczenia polegającego na obracaniu się przez dzieci wokół własnej osi oraz wyjaśnienia przez nauczyciela znaczenia tego pojęcia. Następnie zadaniem dzieci było wyszukanie w klockach wszystkich obracających się elementów, a następnie zbudowaniu maszyn, które będą obracały się wokół własnej osi.

Rozwój kompetencji w zakresie zadawania pytań na tematy związane z nauką i techniką, prawidłowego używania elementów technicznych, rozpoznawania reakcji przyczynowo-skutkowych, obserwowania i opisywania zjawisk.

 

9. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- integracja sensoryczna(SI) 

W październiku zostało zrealizowanych łącznie 10 godzin, podzielnych na poszczególne dzieci:

1.         Fabian Michalak – 5 godziny

2.         Natalia Sobierańska – 5 godziny

Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych – integracja sensoryczna, odbyło się w następującym harmonogramie tematycznym:

1.         01.10.2024r. – Toczenie się na materacu w różnych kierunkach, przeskakiwanie obunóż, wspinanie się po drabince – usprawnianie układu przedsionkowo – proprioceptywnego.

2.         08.10.2024r. – Malowanie palcami, ugniatanie plasteliny – usprawnianie motoryki małej.

3.         15.10.2024r. – opukiwanie dłoni woreczkami sensorycznymi, smarowanie dłoni różnymi substancjami – usprawnianie układu dotykowego.

4.         22.10.2024r. – spacerowanie palcami po stole, nawlekanie korali na sznurek, ugniatanie plasteliny – usprawnianie motoryki małej.

5.         29.10.2024r. – w pozycji na czworaka: prostowanie prawej i lewej nogi oraz lewej ręki i prawej nogi, dotykanie prawą ręką lewego kolana i lewą ręką prawego kolana, przeskakiwanie z nogi na nogę w różnym tempie – usprawnianie ruchów koordynujących półkule mózgowe.

10. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- logopedia 

W październiku łącznie zostało zrealizowanych 100 godzin, podzielonych na poszczególne dzieci:

1.         Rozalia Ćwikła – 8 godzin

2.         Hanna Drabik – 9 godzin

3.         Maria Kostrzewa – 9 godzin

4.         Aleksander Malinowski – 8 godzin

5.         Fabian Michalak – 5 godzin

6.         Florian Michalak – 10 godzin

7.         Zuzanna Olejniczak – 10 godzin

8.         Jan Radosiewicz – 9 godzin

9.         Klara Radosiewicz – 9 godzin

10.       Natalia Sobierańska –  3 godziny

11.       Franciszek Tarnowski – 10 godzin

12.       Szczepan Zalewski – 10 godzin

Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych – logopedia, odbyło się  w następującym harmonogramie tematycznym:

1.         01.10.2024r. – 04.10.2024r. -  ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne poprzez:

•          Wykonywanie wdechu i wydechu przez nos i usta naprzemiennie

•          Wydmuchiwanie baniek mydlanych

•          Nadmuchiwanie balonów

•          Wypychanie językiem policzków

•          Unoszenie czubka języka do wałka dziąsłowego

•          Kilkukrotne uderzanie językiem o wałek dziąsłowy

•          Opuszczanie i unoszenie żuchwy ku górze

•          Wykonywanie ruchów poziomych, raz z wargami rozchylonymi, raz z zamkniętymi

2.         07.10.2024r. – 11.10.2024r. – ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne poprzez:

•          Wykonanie wdechu wymawiając głoskę „s” z jednakową głośnością

•          Dmuchanie na kłębuszki waty, papierowe kulki, piłeczki

•          Wydmuchiwanie baniek mydlanych przez słomkę

•          Oblizywanie podniebienia przy otwartych ustach

•          Zakładanie wargi dolnej na górną

•          Wykonywanie ruchów imitujących gwizdanie i cmokanie

•          Nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem

3.         15.10.2024r. – 18.10.2024r. – ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne. Ćwiczenia przygotowujące narządy mowy do prawidłowej realizacji głosek poprzez:

•          Usprawnianie właściwego funkcjonowania narządów mowy

•          Utrwalanie ich poprawnej realizacji w sylabach w logotomach, wyrazach, zdaniach, nauka wierszy, piosenek z nasileniem głoski ćwiczonej

•          Wypychanie językiem policzków

•          „Lampa- nos” – zabawa muzyczna ze wskazaniem wysokości dźwięków.

•          Dobieranie par obrazków (identycznych) na materiale tematycznym (materiał tematyczny przedstawia przedmioty znane dziecku z otoczenia

•          Rozpoznawanie i naśladowanie głosów zwierząt

4.         21.10.2024r. – 25.10.2024r. – ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne. Ćwiczenia przygotowujące narządy mowy do prawidłowej realizacji głosek poprzez:

•          Wywoływanie głosek w izolacji

•          Dotykanie czubkiem języka na zmianę dolnych i górnych zębów przy silnie opuszczonej żuchwie

•          Zakładanie wargi dolnej na górną i odwrotnie

•          Dmuchanie przez wargi ułożone na kształt dziobka i z zębami górnymi na dolnej wardze

•          Kilkukrotne uderzenie językiem o wałek dziąsłowy

•          Nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem.

•          Mycie językiem górnych zębów

•          Ćwiczenia w instruowaniu ułożenia języka do wywoływanej głoski

5.         28.10.2024r. – 31.10.2024r. – ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne. Ćwiczenia przygotowujące narządy mowy do prawidłowej realizacji głosek poprzez:

•          Gwałtowne wysuwanie i wsuwanie języka w głąb jamy ustnej

•          „kląskanie” językiem o podniebienie twarde

•          Wykonywanie ruchów imitujących gwizdanie i cmokanie

•          Głośne wymawianie głoski „a” z jednoczesnym unoszeniem języka do wałka dziąsłowego

•          „Zakupy w supermarkecie” – utrwalanie prawidłowej wymowy głosek

•          „Powtarzaj wyrazy...” – ćwiczenia głosek w wyrazach i sylabach (nagłos, śródgłos, wygłos)

•          Ćwiczenia w wymowie prawidłowych głosek

 

 

11. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć proekologicznych 

Sprawozdanie z  zajęć  proekologicznych projektu pt. „Przedszkole z i pasją”.

(październik)

W dzisiejszym świecie segregacja odpadów jest niezwykle ważna. Temu tematowi i różnym zagadnieniom z nim związanym poświęcone były zajęcia z i proekologii w miesiącu październiku W ostatnich latach można zauważyć duży wzrost zainteresowania ochroną środowiska, społeczną odpowiedzialność, a także wiele czasu poświęca się na pojęcie recyklingu. Nauka rozpoczyna się już na samym początku edukacji już w przedszkolu. Jest to zjawisko bardzo dobre, aby już od najmłodszych lat wyrobić u dziecka nawyk segregowania śmieci. Pozwoli to stworzyć lepsze warunki do życia na ziemi, a także nauczy ekologicznych zachowań najmłodszych.

Kiedy zacząć uczyć dziecka segregowania śmieci? Tak naprawdę im szybciej zostanie zaczęty ten proces, tym lepiej. Segregowanie śmieci dla dziecka powinno być tym, czym mycie zębów, czyli prostym i powtarzalnym nawykiem, który automatycznie wykonuje się bez namysłu każdego dnia. Ważne jest, aby segregacja śmieci była dla dzieci naturalną i prostą, a nawet przyjemną czynnością. Dlatego należy tłumaczyć dzieciom, czym jest segregacja śmieci, dlaczego jest taka ważna, co to jest recykling, wdrażać te zasady jak najwcześniej, bardzo często je przypominać i utrwalać dziecku. Bardzo efektywnym sposobem nauczenia dzieci tych czynności jest nauka w formie różnorakich zabaw. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że każdy powinien segregować odpady, że jest to jedna z ważniejszych czynności, którą możemy wykonywać, by polepszyć warunki życia nam i innym.

Cele ogólne:

 • poznanie i zrozumienie definicji słowa „odpady”;

 • poznanie zasad segregacji odpadów;

 • zapoznanie z ogólną ideą recyklingu.

Cele szczegółowe:

• Dziecko wie, czym są odpady i jak je rozróżniać.

• Dziecko rozumie potrzebę dbania o środowisko.

• Dziecko prawidłowo przyporządkowuje odpady do właściwych pojemników.

• Dziecko wie i potrafi wytłumaczyć, co to jest recykling.

• Dziecko wie, jak można ponownie wykorzystać wybrane odpady powstające

w gospodarstwie domowym.

• Dziecko bierze aktywny udział w zajęciach i zabawach edukacyjnych.

• Dziecko wykonuje karty pracy, prace plastyczne.

• Dziecko rozwiązuje quizy, zagadki na temat segregacji odpadów. - wykonuje karty pracy.

Metody pracy:

• praktyczna oparta na aktywności praktyczno-technicznej (połączenie teorii z zadaniami praktycznymi, karty pracy, prace plastyczne;

• zabawa ruchowa;

• rozmowa kierowana- pogadanka;

• rozmowa z pokazem materiałów edukacyjnych, zdjęć, filmów, wierszy, opowiadań i  piosenek.

Formy pracy:

• grupowa

Środki dydaktyczne:

•fotografie przykładowych odpadów z podstawowych grup czyste odpady z i trzech różnych grup (niebieski, żółty, zielony, czarny, brązowy i czerwony).

• klej, farby, taśma klejąca, folia bąbelkowa, sznurek, drucik, gumki recepturki, butelki plastikowe;

• sypkie produkty, np. ryż, kasza, ziarna fasoli, groch (grzechotki)

• pojemniki do segregacji odpadów (niebieski, żółty, zielony, czarny, brązowy i czerwony ).

W miesiącu październiku zajęcia proekologiczne odbywały się raz w tygodniu w każdą środę, po jednej godzinie z każdą z grup. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 2 października 2024r.. Łącznie w październiku odbyło się 15 godzin zajęć proekologicznych, tzn. 3 grupy po 5 godzin.

Zajęcia odbywały się według następującego harmonogramu:

•          02.10.2024.

Temat: Segregacja śmieci - dlaczego jest tak ważna?

Pierwsze zajęcia rozpoczynające przygodę dzieci z segregacją odpadów zaczęto od obejrzenia wspólnie z dziećmi bajki edukacyjnej pt. „Eko-patrol”- Segregacja śmieci. https://www.youtube.com/watch?v=I-b0z5LqhKc&t=333s

Po obejrzeniu filmu edukacyjnego nastąpiła w kole burza mózgów, dzieci odpowiadały na pytania na pytania dotyczące treści i przekazu bajki.

W kole odbyła się burza mózgów – pojawiły się pytania na temat treści i przekazu bajki: Kogo Tola, Pola i Urwis przestraszyli się na plaży?; Co dolegało foce?; Co takiego przyduszało ją i uniemożliwiało łowić ryby?; Co zrobili bohaterowie, aby pomóc foce? Wytłumaczone zostało dzieciom to, że śmieci pozostawione na plaży mogą być bardzo niebezpieczne nie tylko dla fok, ale i dla pozostałych zwierząt pływających w morzu lub korzystających z plaży.

Dzieci szukały odpowiedzi na temat tego w jaki sposób bohaterowie postanowili pilnować porządku na plaży?; Jak nazywał się klub, który założyli?; Komu bohaterowie zwracali uwagę?; Jakie śmieci plażowicze zostawiali na plaży lub w morzu?

Wyjaśnione zostało dzieciom to, że Eko-patrol nie tylko dbał o porządek na plaży, ale starał się też dobrze segregować śmieci na papier, szkło, plastik i metal czy bio-odpadki.  Czy pierwsza próba segregacji zakończyła się sukcesem?; O jakich wyjątkach segregacji śmieci dowiedziały się dzieci od Pana Gerwazego?

Eko-patrol opowiedział o pewnej grupie, która chciała pomóc foczce zaplątanej w śmieci. Dzieci dowiedziały się z bajki, dlaczego nie każdy papier może trafić do kosza niebieskiego i nie każde szkło do zielonego.

W środku koła nauczyciel rozłożył fotografie z różnego rodzaju odpadami zadając dzieciom następujące pytania: - Co to jest? - Skąd się biorą śmieci? - Gdzie można spotkać śmieci? - Czy dzieci wiedzą, co się robi ze śmieciami? Gdzie one powinny trafić? - Czy wiedzą, co to jest segregacja odpadów? -  Jakie znają kolory pojemników? -  Czy wiedzą, jakie śmieci powinny do nich trafić?

Odbyła się z dziećmi rozmowa o tym, jak ważne jest segregowanie odpadów do odpowiednich pojemników. Zostało wytłumaczone dzieciom to, że kiedy odpady są posegregowane, można z nich stworzyć nowe rzeczy. 

Na zakończenie zajęć dzieci słuchały piosenki pt. „Świat w naszych rękach”

 https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

•          09.10.2024.

Temat: Segregacja śmieci - ochrona naszej planety Ziemi.

Zajęcia rozpoczęły się od włączenia dzieciom do obejrzenia bajki edukacyjnej. Rodzina Treflików - sezon3-odc.6 "Śmieci": https://www.youtube.com/watch?v=3B5JRCqt8HU

Po zakończonej bajce edukacyjnej odbyła się rozmowa z dziećmi na temat obejrzanej bajki, o tym jak pozostawione w parku śmieci ożywają i przejmują go we władanie. Dzieci prosiły o pomoc wujka, ciocie i dopiero pomogła im rozwiązać problem mama, która poradziła, aby zamiast czarować razem posprzątali śmieci.

Nauczyciel wysypując na środku koła zdjęcia różnego rodzaju odpadów rozpoczął pogadankę z dziećmi zadając im pytania: Co to jest?;  Skąd się biorą śmieci?; Gdzie można spotkać śmieci?; Czy dzieci wiedzą, co się robi ze śmieciami?; Gdzie powinny trafić?; Czy wiedzą, co to jest segregacja odpadów? Jakie znają kolory pojemników?; Czy wiedzą, jakie śmieci powinny do nich trafić?

Wyjaśnione zostało dzieciom czym jest segregowanie śmieci i rozmawiano z dziećmi jak zrozumiały dzieci pojęcie segregacji odpadów w oparciu o obejrzany film. Dzieci zostały zapoznane z kolorowymi pojemnikami na odpady. Nauczyciel pokazując dzieciom pojemniki w różnych kolorach wyjaśniał im ich przeznaczenie.

Dla utrwalenia poznanych kolorów pojemników zorganizowana została zabawa pt. " Śmieci do worka". Każde dziecko otrzymuje wstążkę w kolorach: niebieski, żółty, zielony, brązowy, czarny. Na dywanie są rozłożone koła w takich samych kolorach. Dziecko dostaje  wstążkę np. w kolorze niebieskim, chodzi po dywanie omijając leżące koła, na hasło - śmieci do worka  wchodzi na koło tego samego koloru, w jakim ma wstążkę. Później nauczyciel wymienia dzieciom wstążki na inny kolor. Ta zabawa trwa do tego momentu, aż dzieci otrzymają każdy kolor wstążki zabawa.

•          16.10.2024.

Temat: „Piątka za segregację.”

Na wstępie został przedstawiony dzieciom film o segregacji śmieci,

pt. „Segregacja śmieci” od Bajki dla dzieci TV: https://www.youtube.com/watch?v=mALlopJyeSU

Pokazano i omówiono bardziej szczegółowo do czego służą pojemniki i dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy (czerwony- elektrośmieci, żółty-plastik, niebieski-papier, zielony-szkło, brązowy- bio,

czarny-mieszane).

Następnie poprzez przeczytane przez nauczyciela rymowanki o każdym kolorze kosza, utrwalone zostały kolory pojemników do segregacji oraz przeznaczenie każdego z nich.

Na zakończenie zajęć zorganizowana została zabawa . pt. „Znajdź właściwy pojemnik”, mającą na celu utrwalenie kolorów pojemników i ich przeznaczenia. na dywanie w sali rozłożone obok siebie koła hula hop a w nich były położone obrazki przedstawiające pojemniki do segregacji śmieci w sześciu kolorach. Dziecko losując  przykładowe zdjęcie śmieci przydzielało je do odpowiedniego pojemnika. Poprzez tą zabawę dzieci utrwalały sobie jaki rodzaj śmieci powinien znajdować się w danym kolorze pojemnika.

•          23.10.2024.

Temat: Recykling-drugie życie śmieci.

Zajęcia rozpoczęły się od bury mózgów, szukając odpowiedzi dlaczego powinno się segregować śmieci i dlaczego jest to takie ważne?

Wysłuchanie kolejno wypowiedzi wszystkich dzieci, następnie przedstawienie przez nauczyciela informacji o tym jak ważne jest segregowanie odpadów do odpowiednich pojemników. Wyjaśnienie dzieciom, że kiedy odpady są posegregowane, można z nich stworzyć nowe rzeczy. To ponowne wykorzystanie i przetworzenie odpadów nazywane jest recyklingiem. Przedstawienie przez nauczyciela dzieciom znaku recyklingu. Nauczyciel pyta dzieci, co można zrobić z i odpadów, do czego można je wykorzystać?

- Przedstawienie dzieciom filmu pt.”Produkty z recyklingu-Porady na odpady.”

https://www.youtube.com/watch?v=xiZpbPQ-s6A

Wyjaśnienie dzieciom, że prawidłowo posegregowane odpady trafią do specjalnych firm zajmujących się recyklingiem, gdzie zostaną wykorzystane do produkcji nowych rzeczy- posegregowane odpady zostaną przetworzone na nowe przedmioty. Rozmowa z dziećmi o tym dlaczego tak ważne jest, aby nie wyrzucać wszystkich śmieci do czarnego pojemnika na odpady zmieszane, bo wtedy nie będzie można ich już ponownie wykorzystać.

Po obejrzeniu filmu rozmowa z dziećmi o tym, co można otrzymać i z jakiego rodzaju śmieci. Z plastikowych przedmiotów np. butelek po wodzie, szamponach i żelach pod prysznic, które trafiają do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne – powstaną nowe opakowania.

Z pustych szklanych butelek, które wyrzucone zostaną do zielonego pojemnika powstaną nowe butelki.

Z kartek papieru, które wyrzucane są do niebieskiego pojemnika na papier mogą powstać nowe zeszyty czy serwetki.

•          30.10.2024.

Temat: Recykling - Drugie życie śmieci.

Tego dnia zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia bajki dydaktycznej pt. Kubuś BAJKA o recyklingu - odcinek 4: https://www.youtube.com/watch?v=Gp0OpkOyXpM&t=3s

Po obejrzeniu filmu odbyła się rozmowa o tym jak Kubuś opowiada o tym, czym jest recykling. Uświadamia dzieci, że segregując odpady można nadać im drugie życie rzeczy. Opowiada o tym, co można zrobić z nieużywanych przedmiotów! Kubuś uświadamia dzieci, że warto dbać o naszą naturę.

Następnie dzieci otrzymały karty pracy, w których zadaniem dzieci było dopasowanie co i z czego może powstać po recyklingu?

Na zakończenie zajęć dzieci nadawały odpadom nowe życie. Była to zabawa plastyczna w tworzenie ze śmieci nowych rzeczy: grzechotki.

Reasumując temat segregowania śmieci jest bardzo ważny w obecnych czasach. Ogromne znaczenie ma nauczanie dzieci segregowania śmieci jest bardzo ważne i powinno rozpocząć się od najmłodszych lat już w nauczaniu przedszkolnym.  Przynosi edukowanie dzieci pod tym kątem daje wiele korzyści dla ludzi i dla środowiska.

Dzięki tym zajęciom dzieci rozumieją definicję słowa odpady i potrafią je rozróżniać. Dzieci zdobyły wiedzę na temat tego czym jest segregowanie śmieci, dlaczego jest ono tak ważne. Zajęcia te przyczyniły się do tego, że dzieci potrafią prawidłowo przyporządkować odpady do właściwych pojemników. Dzięki tym zajęciom dzieci poznają pojęcie recyklingu-nadania nowego życia odpadom  Ponadto pomagają one przyczynić się do utrzymania przez dzieci czystości w domu lub w przedszkolu.

 

 

12. Wyposażenie OWP w pomoce dydaktyczne do zajęć -

Uzasadnieniem jest także konieczność rozwinięcia bazy dydaktycznej OWP w celu efektywniejszego rozwijania u dzieci kompetencji kluczowych, społeczno-emocjonalnych, umiejętności podstawowych i przekrojowych. Przyczyni się do możliwie jak największej indywidualizacji nauczania prowadzącego do rozwoju w OWP edukacji włączającej. W obecnej chwili nie mamy jeszcze doposażonych sal, ze względu na trwający remont.

13. Szkolenie dla nauczycieli z zakresu zapobiegania dyskryminacji  - W ramach programu  zaplanowano szkolenie z zakresu zapobiegania dyskryminacji i przemocy motywowanych uprzedzeniami. W efekcie udziału w szkoleniu uczestnik:

- definiuje czym jest dyskryminacja, cyberprzemoc i mowa nienawiści

- wyszukuje materiały w internecie pomocne w profilaktyce tych zjawisk

- przygotowuje zajęcia (lekcje) poświęcone profilaktyce tych zjawisk

- interweniuje w sytuacjach, kiedy jest świadkiem dyskryminacji, (cyber)przemocy i mowy nienawiści

14. Szkolenie dla nauczycieli „Arteterapia w praktyce przedszkolnej” - zaplanowano szkolenie z firmą Iskra edu. Podpisano umowę na wszystkie szkolenia .

15. Szkolenie „Eko-logicznie w przedszkolu”- zaplanowano szkolenie z firmą Iskra edu. Podpisano umowę na wszystkie szkolenia .

16. Kurs kwalifikacyjny z zakresu integracji sensorycznej- zaplanowano kurs z firmą Iskra edu. Podpisano umowę na wszystkie szkolenia .

17. Kurs instruktora rytmiki – zaplanowano kurs z firmą Iskra edu. Podpisano umowę na wszystkie szkolenia .

18. Koszty pośrednie – przedstawienie kadry kierowniczej, opis promocji, linki do promocji na stronie www szkoły i portali społecznościowych, linki do harmonogramów wsparcia, informacja o wydatkowanej kwocie kosztów bezpośrednich oraz pośrednich, informacja w jaki sposób zapewniono stosowanie zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, informacja jaki sposób zapewniono stosowanie zasady równości szans kobiet i mężczyzn, lokalizacja biura projektu,

Opis problemów:

Rezultaty w projekcie (wskaźniki produktu i rezultatu):

  1. Liczba dzieci objętych dodatkowymi zajęciami w edukacji przedszkolnej

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -24 dzieci   (  11- k;    13-m)

  1.  Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  4 (  4- k;    -m)

  1. Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  0

  1. Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  1

  1. Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem - 2  ( 1 - k;  1  -m)

  1. Liczba obiektów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  1

  1. Liczba ogólnodostępnych szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem w zakresie edukacji włączającej

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -1  

  1. Liczba dostosowanych OWP

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  0

  1. Liczba wyposażonych pomieszczeń

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem - 0 

  1. Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem - 0  (  - k;    -m)

 

 

 

 

 

 

FELD.08.06-IZ.00-0023/23

Przedszkole z pasją”

Realizacja zadań za okres 01.07.2024 – 30.09.2024

 

1.Adaptacja –Zadanie to obejmuje pełną adaptację dwóch sal przedszkolnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, otynkowanie, położenie gładzi gipsowej i pomalowanie pomieszczeń, zamontowanie oświetlenia led i gniazdek elektrycznych, zamontowanie obudowy na kaloryfery, położenie nowego podłoża i nowej wykładziny na podłogach.

W drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie podstawowym bez negocjacji pn.: Remont Sal przedszkolnych w budynku Szkoły Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie  wyłoniono wykonawcę: BIRUDO Artur Maciak

Oferta wskazanego Wykonawcy jako jedyna wpłynęła w niniejszym postępowaniu i nie podlega odrzuceniu.

https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-d21e8497-7fe3-4fbf-88d0-1fafcf82ad7b

 

Ponadto zaplanowano utworzenie nowej Sali SI , w Sali lekcyjnej.

 

2. Wyposażenie sal przedszkolnych –W drodze ogłoszonego przetargu wybrano Firmę „Moje Bambino” na doposażenie sal w pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć specjalistycznych i rozwijających kompetencje kluczowe .Firma „ Moje Bambino również w drodze przetargu doposaży naszą placówkę w multimedia. Firma „AKMA „ w drodze ogłoszonego przetargu doposaży naszą placówkę w meble. Obie firmy doposażą placówkę w miesiącu październiku.

 

3. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia matematyczne  - W ramach projektu „Przedszkole z pasją” do zajęć matematycznych zostało objęte obserwacji 25 przedszkolaków. Zgodnie z wytycznymi wsparciem w zakresie zajęć matematycznych zostało objętych 24 dzieci, kontynuujących edukację w Punkcie Przedszkolnym i Oddziale Przedszkolnym w roku 2024/2025. Aby stworzyć możliwości edukacyjne służące rozwojowi dziecka poprzez prowadzone zajęcia matematyczne dokonano odpowiedniej rekrutacji. Rekrutacja pozwalająca na uczestnictwo w zajęciach, polegała na obserwacji pedagogicznej, której wyniki odnotowano w arkuszu obserwacji cech rozwojowych dziecka. Prowadzono również obserwację dzieci podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Regularnie obserwowano dzieci  podczas zabaw, przyglądając się ich zaangażowaniu w gry i zabawy  matematyczne. Wyboru dokonano również na podstawie kart pracy, które zawierały zadania dostosowane do wieku i poziomu rozwoju dziecka, aby ocenić umiejętności w obszarach matematycznych dzieci.  Podczas rekrutacji zapewniono stosowne zasady równości szans, tak aby żadne dziecko nie zostało dyskryminowane. Zgodnie z wytycznymi projektu wsparciem w zakresie zajęć matematycznych zostało objęte łącznie

24 dzieci, w tym 11 dziewczynek i 13 chłopców. Utworzono 3 grupy po 8 osób. W tym

w każdej z grup zgodnie z zaleceniami o włączeniu do udziału w zajęciach dzieci z różnego rodzaju SPE, zostało zakwalifikowane troje dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które posiadają orzeczenia diagnostyczne.

Głównym celem zajęć matematycznych jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy oraz zainteresowań uczniów w zakresie  nauk matematycznych.

W miesiącu wrześniu zajęcia matematyczne odbywały się dwa razy w tygodniu

w każdy czwartek i każdy piątek, po jednej godzinie z każdą z grup. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 12 września. Łącznie we wrześniu odbyło się 18 godzin zajęć matematycznych, tzn. 3 grupy po 6 godzin.

 

 Zajęcia odbywały się według następującego harmonogramu:

 

         12.09.2024

Temat: Diagnoza wstępna-weryfikacja poziomu wiedzy dzieci.

- Dokonanie diagnozy wstępnej w formie testu, odpowiednio dostosowanego do wieku każdego z dzieci.

 

         13.09.2024:

-  „Podróż do krainy liczb”. Poznanie cyfry 1.

- Opowieść matematyczna o cyferce 1. 

Nauka poprzez zabawę: Odnajdywanie tylko tych obrazków, które przedstawiają tyle przedmiotów, ile wskazuje cyfra 1.  Tworzenie cyfry 1 z patyczków drewnianych.

Pisanie po śladzie, stempelkowanie cyfry 1 gąbeczką moczoną w farbie.

 

         19.09.2024

- „Podróż do krainy liczb”- Poznanie cyfry 2.

- Krótka opowieść matematyczna o cyferce 2.

- Odnajdywanie z darów jesieni (kasztany, szyszki, żołędzie) zbiorów, tylko tych, które przedstawiają liczbę 2.

- Nauka poprzez zabawę: Odwzorowywanie kształtu cyfry 2 za pomocą kasztanów, żołędzi

i szyszek. Tworzenie słodkiej cyferki 2 z kolorowych chrupek kukurydzianych.

 

         20.09.2024

- „Podróż do krainy liczb”- Poznanie cyfry 3.

- Krótka opowieść matematyczna o cyferce 3.

- Przypomnienie i utrwalenie wcześniej już poznanych cyferek. Poznanie kolejnej cyfry, tj. 3.

- Zabawa ruchowa z cyferką 3: Nauczyciel kieruje zabawą wydając polecenia wykonania ćwiczenia. Każde ćwiczenie po 3 razy jednocześnie głośno licząc do 3.

- Nauka poprzez zabawę: Tworzenie cyferki 3 z włóczki.

 

         26.09.2024

- „Podróż do krainy liczb” - Poznanie cyfry 4.

- Krótka opowieść matematyczna o cyferce 4.

- Nauka przez zabawę: Poszukiwanie przez dzieci w sali tych samych przedmiotów, przedstawiających ilość 4, np. 4 kredki, 4 klocki, 4 autka, 4 lalki.

- Tworzenie kształtu cyfry 4 z makaronu.

 

         27.09.2024

- „Podróż do krainy liczb” - Poznanie cyfry 5.

- Krótka opowieść matematyczna o cyferce 5.

- Przypomnienie i utrwalenie wcześniej już poznanych cyferek. Poznanie kolejnej cyfry, tj. 5.

- Rozpoznawanie, układanie w kolejności cyfr od 1 do 5.

- Nauka poprzez zabawę: „Magiczna rękawiczka” – Do każdego paluszka przypisana jest cyfra 1-5. Dziecko kieruje do paluszka odpowiednią ilość pomponków do cyfry jaka jest przypisana do danego paluszka.

- Praca dydaktyczna: Pisanie po śladzie cyfry 5, dopasowanie cyfr 1-5 do odpowiedniego zbioru. Rozwijanie umiejętności liczenia w przód i w tył.

 

We wrześniu na zajęciach dokonano wprowadzenia do liczb od 1 do 5. Miały na celu zrozumienie przez dzieci podstawowych pojęć liczbowych, zdobywanie i utrwalanie umiejętności liczenia. Liczenie przedmiotów, porównywanie ilości, zrozumienie pojęć mniej i więcej.

 

          Zajęcia matematyczne w ramach projektu „Przedszkole z pasją” są prowadzone przez panią Sylwię Józwik, która wykazuje się dużym zaangażowaniem w pracę z dziećmi i bardzo dobrym przygotowaniem do zajęć. Oprócz wykazywania się wiedzą merytoryczną, kreatywnie i atrakcyjnie przedstawia dzieciom wiedzę, starając się, aby zajęcia były bardziej zrozumiałe, atrakcyjne i ciekawe dla dzieci. Specjalista ten wykazuje się doborem odpowiednich metod do umiejętności i predyspozycji dziecka. Zadania, prace, ćwiczenia, zabawy dostosowywane są przez panią Sylwię odpowiednio do wieku dziecka i poziomu rozwoju dziecka. Wykazuje się kreatywnością w podejściu do nauczania, wykorzystując w swojej pracy różnorodne metody i materiały, tak aby zaangażować dzieci do zajęć i je zaciekawić.

Pani Sylwia wykazuje się motywacją do dalszego doskonalenia, chce poszerzać swoją wiedzę i jest osobą otwartą na rozwój zawodowy.

 

 

 

4. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych kodowanie - Rekrutacja dzieci na zajęcia, odbyła się poprzez obserwację dzieci na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych. Obserwacji zostało poddanych 25 dzieci. Wsparciem zostało objętych 16 dzieci, kontynuujących wychowanie przedszkolne w Punkcie lub Oddziale Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie, zgodnie z wytycznymi projektu. Podczas rekrutacji zapewniono stosowne zasady równości szans oraz nie dopuszczono, aby żadne z dzieci zostało z dyskryminowane. Na zajęcia zostało zakwalifikowanych 8 dziewcząt oraz 8 chłopców. Zajęcia rytmiczne, prowadzone są w 2 grupach po 8 osób. We wrześniu zostało zrealizowanych łącznie 8 godziny (4 godzin na każdą z grup). Wsparciem zostały objęte dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (1 dziewczynka i 2 chłopców).

Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych w postaci zajęć z kodowania, odbyło się w następującym harmonogramie tematycznym:

1.       13.09.2024r. – „Wprowadzenie do kodowania” -   zajęcia wprowadzające dzieci w świat kodowania.

2.       16.09.2024r. - „Zabawy z kolorami i kształtami” – zabawa z użyciem kolorowych kart do przedstawienia podstaw kodowania, gdzie różne kolory i kształty będą reprezentować różne polecenia.

3.       23.09.2024. – „Kto ma kwiatek” – zabawa z kodowaniem przy użyciu kart pracy.

4.       30.09.2024r. - „Ulubione zwierzęta” – zabawa z użyciem maty.

 

Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć z kodowania, prowadzi Pani Sylwia Milczarska. Specjalista wykazuje się przygotowaniem do zajęć, dużą liczbą pomysłów, kreatywnością.

 

 

5. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- rytmika

Rekrutacja dzieci na zajęcia, odbyła się poprzez obserwację dzieci na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych. Obserwacji zostało poddanych 25 dzieci. Wsparciem zostało objętych 24 dzieci, kontynuujących wychowanie przedszkolne w Punkcie lub Oddziale Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie, zgodnie z wytycznymi projektu. Podczas rekrutacji zapewniono stosowne zasady równości szans oraz nie dopuszczono, aby żadne z dzieci zostało z dyskryminowane. Na zajęcia zostało zakwalifikowanych 11 dziewcząt oraz 13 chłopców. Zajęcia rytmiczne, prowadzone są w 3 grupach po 8 osób. We wrześniu zostało zrealizowanych łącznie 24 godziny (8 godzin na każdą z grup). Wsparciem zostały objęte dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (1 dziewczynka i 2 chłopców).

Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć – rytmika, odbyło się w następującym harmonogramie tematycznym:

1.       11.09.2024r – organizowanie i porządkowanie grupy. Omówienie zasad uczestnictwa w zajęciach. Dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpieczeństwa.

2.       12.09.2024r. - „Bawmy się wesoło”, „Karuzela z imionami” – zabawy do muzyki, reagowanie na określone sygnały muzyczne.

3.       18.09.2024r. – „Jeżyk” – zabawa zmień się w zabawkę. „Taniec klaskaniec”, „Palec do podłogi” – ćwiczenia w reagowaniu na frazy za pomocą gestów.

4.       19.09.2024r. – „Hop-stop-bęc” – zabawy w improwizowaniu ruchu, ćwiczenia oddechowo-odprężające.

5.       20.09.2024r. – „Podajmy sobie ręce” – ćwiczenia rytmiczno-taneczne ze śpiewem, ćwiczenia z grzechotkami.

6.       25.09.2024r. – „Malowała jesień” – zabawa z wykorzystaniem prostych układów choreograficznych.

7.       26.09.2024r. – „Na marchewki urodziny” – zabawa muzyczna z wykorzystaniem szablonów warzyw i owoców.

8.       27.09.2024r. – „Psotny wiatr” – zabawa muzyczna z wykorzystaniem tamburyna i grzechotek.

.

Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć rytmicznych, prowadzi Pani Sylwia Milczarska. Specjalista wykazuje się zaangażowaniem, empatią i dużą wyrozumiałością. Zajęcia prowadzone są w ciekawy sposób, dzięki czemu dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą.

 

 

6. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia kreatywno-plastyczne - Rekrutacja została przeprowadzona na podstawie rozmowy z nauczycielem wychowawcą oraz po odbyciu obserwacji dzieci, a także analizie prac plastycznych dzieci. W zajęciach uczestniczy 11 dziewczynek oraz 13 chłopców, w miesiącu wrzesień odbyło się 9 zajęć (po 3 zajęcia na grupę). Na zajęciach kreatywno-plastycznych realizowano następujące tematy:

13.09.2024r. - Zajęcia wprowadzające- „Kim jest artysta?”

Nauczyciel prowadzący zajęcia przeprowadził z dziećmi dyskusje na temat tego kim według nich jest artysta. Przypomniał również z dziećmi podstawowe kolory oraz kształty, a także przybory plastyczne.

20.09.2024r.- Dzień kropki

Uczestnicy zajęć poznali historię dnia kropki- fragment opowiadania pt. „Kropka”- Reynoldsa Petera H. Dzieci wykonały prace plastyczną techniką stemplowania przy użyciu: patyczków do uszu, gąbek do stemplowania oraz rolek po papierze toaletowym. Nauczyciel prowadzący przygotował sylwety dziewczynki z parasolem. Zadaniem dzieci było za pomocą stempli i patyczków do uszu namalować krople deszczu, kałuże oraz chmury.

27.09.2024r. - Jesienny jeżyk

Nauczyciel prowadzący zajęcia przygotował szkice jeżyka oraz jabłka. Zadaniem dzieci było przy pomocy stempli zrobionych z rolek po papierze toaletowym zrobić czarną farba igły jeżyka. Następnie nakleić jabłko oraz odbić zieloną farbą liście brzozy.

Zajęcia były prowadzone przez mgr. Weronikę Michalak.

W zajęciach brało udział 3 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, z uwagi na trudności komunikacyjne uczniów zajęcia są prowadzone w oparciu o materiał obrazkowy, prowadzący zajęcia stopniuje trudność w wykonywaniu prac plastycznych. Wszystkie dzieci są traktowane w sposób równy. W zajęciach bierze udział określona ilość dziewczynek oraz chłopców (11 dziewczynek, 13 chłopców).

 

7. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia kreatywno-przyrodnicze -

Rekrutacja została przeprowadzona na podstawie  rozmowy z nauczycielem wychowawcą oraz po odbyciu obserwacji dzieci. W zajęciach uczestniczy 11 dziewczynek oraz 13 chłopców, w miesiącu wrzesień odbyło się 18 godzin zajęć dydaktycznych (po 6 zajęć na grupę). Na zajęciach kreatywno-przyrodniczych realizowano następujące tematy:

11.09.2024r.- Zajęcia wprowadzające- „Co to jest przyroda?”

Nauczyciel prowadzący przedstawił na pierwszych zajęciach założenia programu, który ma na celu uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody. Dzieci wzięły udział w pogadance na temat tego co to jest przyroda. Dowiedziały się o czym będą się uczyły na zajęciach oraz opowiedziały o swoich ulubionych zwierzętach, a także o tym jak należy o nie dbać.

12.09.2024r.- Zjawiska atmosferyczne (kalendarz pogody)

Nauczyciel prowadzący zapoznał dzieci z najpopularniejszymi zjawiskami atmosferycznymi. Dzieci obserwowały pogodę za oknem, opowiadały jaką pogodę lubią. Nauczyciel przygotował karty z symbolami zjawisk atmosferycznych oraz zdjęcia je przedstawiające, a zadaniem dzieci było przyporządkowanie zdjęcia do symbolu. Dzieci zostały zaproszone do zabawy ruchowej- na komendę świeci słońce dzieci wyciągały wysoko ręce w górę, na komendę pada deszcz- zwijały się w kulkę. Ostatnim etapem zajęć była zabawa w „Prezentera pogody”- zadaniem dzieci było wcielenie się w rolę prezentera prognozy pogody i przedstawienie mapy pogody koleżankom i kolegom.

18.09.2024r.- Spacer po ogródku dydaktycznym (obserwacja owadów)

Nauczyciel prowadzący zajęcia zabrał dzieci na zwiedzanie okolicy szkoły. Zadaniem uczniów było przy pomocy szkieł powiększających odnaleźć owady, występujące w przyszkolnym ogródku dydaktycznym. Dzieci odnalazły kowaliki, biedronki, mrówki, koniki polne oraz motyle. Jedna z grup, podczas obserwacji dostrzegła również małą jaszczurkę.

 

 

19.09.2024r.- Powitanie Jesieni

Nauczyciel prowadzący na początku zajęć podsumował z dziećmi obserwację przyrody w ogródku dydaktycznym, a następnie zapoznał dzieci z wierszem Bożeny Formy „Witamy Panią Jesień”. Dzieci poznały również najpopularniejsze dary jesieni oraz wzięły udział w odgadywaniu zagadek dotyczących jesiennych skarbów.

25.09.2024r.- Jesienne skarby

Nauczyciel prowadzący przypomniał z dziećmi nazwy darów jesieni. Dzieci brały udział w dyskusji na temat „Dlaczego liście zmieniają swoją barwę?”, dowiedziały się jak bardzo ważne są rośliny w życiu człowieka. Nauczyciel zaproponował również zabawę w odgadywanie jesiennych skarbów na obrazkach- dzieci za pomocą latarki musiały rozpoznać ukryte jesienne skarby.

26.09.2024r. - Dzień grzyba

Nauczyciel prowadzący zapoznał dzieci z wierszem Ireny Ejsymond pt. „Na grzyby”. Dzieci dowiedziały się kim jest grzybiarz. Poznały również najpopularniejsze grzyby jadalne oraz trujące. Nauczyciel prowadzący zajęci przeprowadził zabawę w grzybobranie (w sali były ukryte obrazki z grzybami zadaniem dzieci było odnalezienie ich i przyporządkowanie do grupy grzybów jadalnych- żółta ramka oraz trujących- czerwona ramka). Na koniec została przeprowadzona zabawa ruchowa w zbieranie grzybów do koszyka.

Zajęcia były prowadzone przez mgr. Weronikę Michalak. 

W zajęciach brało udział 3 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, z uwagi na trudności komunikacyjne uczniów zajęcia są prowadzone w oparciu o materiał obrazkowy. Wszystkie dzieci są traktowane w sposób równy, w zajęciach bierze udział określona ilość dziewczynek oraz chłopców (11 dziewczynek, 13 chłopców).

 

8. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- Lego education - Zajęcia z programu LEGO EDUKACION prowadzone w ramach realizacji Projektu „Przedszkole z Pasją” rozpoczęły się 09 września 2024r.

 

W miesiącu wrześniu zrealizowano 12h dydaktycznych. Omówiono tematy zgodnie z harmonogramem:

 

09.09.2024: „Jesteśmy konstruktorami klocków LEGO – Pierwsze kroki” - Nauczyciel prowadzący przedstawił w obu grupach założenia programu, który ma na celu umożliwienie im poznawania otaczającego nas świata przez wykorzystanie elementów klocków LEGO do budowania, tworzenia, współpracy oraz wyrażania emocji. Dzieci zapoznały się z klockami oraz postaciami z zestawu Steam Park. Nauczyły się, że każda maszyna składa się z części, które do działania potrzebują energii. Poznały znaczenie słowa „funkcja” i zbudowały własne maszyny wykorzystując funkcyjne, czyli ruchome elementy zestawu.

 

Rozwój kompetencji w zakresie obserwowania i opisywania zjawisk, odgrywania ról, zadawania pytań o technikę oraz naukę, praca w parach.

 

16.09.2024: „Woda – Jak różne przedmioty zachowują się w wodzie?” - Dzieci nauczyły się o tym jak różne przedmioty zachowują się w kontakcie z wodą. Na podstawie eksperymentu określały dlaczego jedne rzeczy unoszą się na wodzie, a inne toną. Wykorzystując szablony żagli z kart inspiracji podręcznika Lego Education „Steam Park” samodzielnie zaprojektowały, zalaminowały i przetestowały żagle. Do zabawy wykorzystały łódki z zestawu.

 

Rozwój kompetencji w zakresie eksperymentowania, przewidywania, obserwowania oraz opisywania różnych zjawisk, rejestrowania danych.

 

17.09.2024: „Sztuki sceniczne” - Zajęcia rozpoczęły się od dyskusji na temat teatru, koncertów, spektakli i innych form występów publicznych. Dzieci opowiadały co wiedzą na ten temat i czy mają już doświadczenia związane z tymi miejscami. Opierając się o karty inspiracji zbudowały własne sceny z klocków na których odgrywały różne występy.

 

Rozwój kompetencji w zakresie tworzenia na podstawie pomysłów własnych, odgrywania ról, reagowania na występy innych.

 

23.09.2024: „Przewidujemy – nauka prawdopodobieństwa” - Zajęcia rozpoczęły się od wspólnej gry polegającej na odgadywaniu o jakim kolorze myśli nauczyciel. Dzieci podawały odpowiedzi na podstawie wskazówek, których było coraz więcej. Im więcej wskazówek, tym szybciej padała prawidłowa odpowiedź, czyli im więcej podpowiedzi tym większe prawdopodobieństwo wskazania  koloru. Wykorzystując klocki w kolorach: błękitny, niebieski, czerwony i żółty dzieci losowały je z zamkniętymi oczami  w czasie gdy inne próbowały odgadnąć jaki kolor wypadnie. Wyniki zabawy zaznaczały na wykresie z podręcznika LEGO Steam Park.

 

Rozwój kompetencji w zakresie przewidywania, liczenia, obserwowania zjawisk oraz rejestrowania danych, praca w grupie.

 

 

24.09.2024: „Rampy – jak i dlaczego toczą się przedmioty”- Dzieci z obu grup dowiedziały się, że różne przedmioty spadając z górki mogą się toczyć, albo ślizgać i jest to zależne od siły która na nie działa – pchnięcie, lub pociągnięcie. Wykorzystując klocki i pracując w parach dzieci zbudowały  tor podzielony na odległości oraz rampy. Zadaniem dzieci było spychanie samochodzików z rampy i przewidywanie do klocka z którą liczbą dojedzie. Wyniki zapisywały na wykresie.

 

Rozwój kompetencji w zakresie przewidywania, prawidłowego użycia urządzeń technicznych, testowanie, obserwowanie i opisywanie zjawisk, rejestrowanie danych.

 

30.09.2024: „Reakcje łańcuchowe” - Dzieci poznały termin przyczyna-skutek przez tworzenie reakcji łańcuchowych. Zajęcia rozpoczęły się od ułożenia w grupie klocków domino i zaprezentowania jak przewrócenie jednego klocka powoduje przewracanie się kolejnych. Zadaniem dzieci było zbudowanie z klocków osobnych części reakcji łańcuchowej, które miały zawierać element rozpoczynający reakcje. 

 

Rozwój kompetencji w zakresie rozpoznawania relacji przyczyna-skutek, zadawanie pytań związanych z techniką i nauką, eksperymentowanie, testowanie, obserwowanie, praca w grupie.

 

9. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- integracja sensoryczna(SI) - Rekrutacja dzieci na zajęcia, odbyła się poprzez obserwację dzieci na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych. Obserwacji zostało poddanych 25 dzieci. Wsparciem zostało objętych 2 dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, kontynuujących wychowanie przedszkolne w Punkcie lub Oddziale Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie, zgodnie z wytycznymi projektu. Podczas rekrutacji zapewniono stosowne zasady równości szans oraz nie dopuszczono, aby żadne z dzieci zostało z dyskryminowane. Na zajęcia zostało zakwalifikowanych 1 dziewczynka i 1 chłopiec. Zajęcia prowadzone są indywidualnie. We wrześniu zostało zrealizowanych łącznie 6 godzin (3 godzin na każde dziecko).

Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych – integracja sensoryczna, odbyło się w następującym harmonogramie tematycznym:

1.       10.09.2024r. – Diagnoza wstępna – kwalifikowanie dzieci do zajęć integracji sensorycznej, zapoznanie z orzeczeniami psychologiczno – pedagogicznymi, konsultacje z wychowawcą.

2.       17.09.2024r. – Malowanie palcami, przecinanie papieru, obrysowanie szablonów – usprawnianie motoryki małej.

3.       24.09.2024r. – Skakanie na piłkach typu skoczki, skoki żabki, skoki pajacyka – usprawnianie układu przedsionkowo – proprioceptywnego.

Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych, prowadzi Pani Sylwia Milczarska. Specjalista wykazuje się przygotowaniem do zajęć, dużą cierpliwością, empatią oraz kreatywnością.

 

 

 

10. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- logopedia –Faza początkowa kwalifikująca dzieci odbyła się poprzez obserwację dzieci na zajęciach. Obserwacji zostało poddanych 25 dzieci, z których terapią logopedyczną zostało objętych łącznie 12 dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne w Punkcie lub Oddziale Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie. Na zajęcia zostały zakwalifikowane dzieci, których terapia logopedyczna była wskazana w orzeczeniu z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Dalszym kierowaniem dzieci do tego rodzaju zajęć była różnego rodzaju dyslalie. Na zajęcia zostało zakwalifikowanych 6 chłopców i 6 dziewcząt. W grupie wsparciem objęte zostały dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (1 dziewczynka i 2 chłopców). Zajęcia prowadzone były w formie pracy indywidualnej.

Łącznie zostało zrealizowanych 58 godzin, podzielonych na poszczególne dzieci,

Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych – logopedia, odbyło się

 w następującym harmonogramie tematycznym:

1.       09.09.2024r. - 13.09.2024r. -  diagnoza logopedyczna- kwalifikowanie dzieci do zajęć logopedycznych, zapoznanie z opiniami, orzeczeniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz konsultacjami z wychowawcą. Dzięki tym informacjom można było  dokonać kwalifikacji dzieci na zajęcia.

2.       16.09.2024r. - 30.09.2024r. – ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne, poprzez:

         Usprawnianie właściwego funkcjonowania narządów mowy

         Wywoływanie głosek w izolacji

         Utrwalanie ich poprawnej realizacji w sylabach w logotomach, wyrazach, zdaniach, nauka wierszy, piosenek z nasileniem głoski ćwiczonej

Ćwiczenia usprawniające język:

         Gwałtowne wysuwanie i wsuwanie języka w głąb jamy ustnej

         „kląskanie” językiem o podniebienie twarde

         Dotykanie czubkiem języka na zmianę dolnych i górnych zębów przy silnie opuszczonej żuchwie

         Unoszenie czubka języka do wałka dziąsłowego

         Wypychanie językiem policzków

         Głośne wymawianie głoski „a” z jednoczesnym unoszeniem języka do wałka dziąsłowego

         Kilkukrotne uderzenie językiem o wałek dziąsłowy

Ćwiczenia warg:

         Szybkie zmienianie układu ust „uśmiech-ryjek”

         Wykonywanie ruchów imitujących gwizdanie i cmokanie

         Zakładanie wargi dolnej na górną i odwrotnie

         Dmuchanie przez wargi ułożone na kształt dziobka i z zębami górnymi na dolnej wardze

         Nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem.

Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych - logopedycznych, prowadzi Pani Sylwia Milczarska. Specjalista wykazuje się wiedzą, prawidłowym i indywidualnym podejściem do każdego dziecka, bardzo dobrym przygotowaniem do zajęć oraz doskonałym doborem ćwiczeń wykonywanych z dziećmi.

 

 

 

 

 

 

11. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć proekologicznych - W ramach projektu „Przedszkole z pasją” do zajęć proekologicznych zostało  objęte obserwacji 25 przedszkolaków. Zgodnie z wytycznymi wsparciem w zakresie zajęć proekologicznych zostało objętych 24 dzieci, kontynuujących edukację w Punkcie Przedszkolnym i Oddziale Przedszkolnym w roku 2024/2025. Aby stworzyć możliwości edukacyjne służące rozwojowi dziecka poprzez prowadzone zajęcia proekologiczne dokonano odpowiedniej rekrutacji. Rekrutacja pozwalająca na uczestnictwo w zajęciach, polegała na obserwacji pedagogicznej, której wyniki odnotowano w arkuszu obserwacji. Prowadzono również obserwację dzieci podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych przyglądając się ich zaangażowaniu w zajęcia związane z tematyką przyrody i ekologii.

 

Podczas rekrutacji zapewniono stosowne zasady równości szans, tak aby żadne dziecko nie zostało dyskryminowane. Zgodnie z wytycznymi projektu wsparciem w zakresie zajęć matematycznych zostało objęte łącznie 24 dzieci, w tym 11 dziewczynek i 13 chłopców. Utworzono 3 grupy po 8 osób. W tym w każdej

z grup zgodnie z zaleceniami o włączeniu do udziału w zajęciach dzieci z różnego rodzaju SPE, zostało zakwalifikowane troje dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które posiadają orzeczenia diagnostyczne.

Jednym z głównych i podstawowych zadań nauczyciela przedszkola jest budzić, podtrzymywać naturalne zainteresowania dzieci przyrodą, wyrabiać w nich miłość do niej, budować opiekuńczy stosunek do roślin i zwierząt, uczyć dzieci widzieć piękno w przyrodzie.

 

W miesiącu wrześniu zajęcia proekologiczne odbywały się raz w tygodniu

w każdą środę, po jednej godzinie z każdą z grup. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się

11 września. Łącznie we wrześniu odbyło się  9 godzin zajęć proekologicznych,

tzn. 3 grupy po 3 godziny.

 

Zajęcia odbywały się według następującego harmonogramu:

 

         11.09.2024

Temat:  Co to jest ekologia?

- Proste wyjaśnienie pojęcia ekologii i jej znaczenia.

Mali ekolodzy dbają o przyrodę - w oparciu o wiersz „Co to jest ekologia” dzieci poznały znaczenie tego słowa, dowiedziały się jak należy dbać o Ziemię, aby ludzie mogli żyć w zdrowym środowisku. Zrozumienie podstawowych pojęć związanych z ekologią i ochroną środowiska.

 

         18.09.2024

Temat: Dlaczego powinniśmy dbać o naszą planetę?

- Zabawa dydaktyczna: „Ziemia potrzebuje pomocy”- burza mózgów, co możemy zrobić, aby pomóc Ziemi. Co możemy robić, aby chronić Ziemię? Kiedy Ziemia jest uśmiechnięta, a kiedy smutna…?

- Praca plastyczna pt. „Ekologiczna Planeta”. Wyklejenie kuli ziemskiej objętej ludzkimi dłońmi folią bombelkową. Malowanie farbami kuli ziemskiej i symboli ekologii, np. na zielono ziemię i drzewa, na niebiesko wodę.

 

         25.09.2024

- W oparciu o film edukacyjny dla dzieci  pt. „W kontakcie z naturą” wyjaśnienie, dlaczego tak ważne jest dbanie o środowisko.

- Tworzenie "Ekologicznego Kodeksu Przedszkolaka" – proste zasady ekologiczne dla dzieci.

- Ludzie dbający o dobro naszej planety są jej przyjaciółmi - Składanie przysięgi, że będziemy pomocnikami i przyjaciółmi ziemi. Zatwierdzenie przysięgi stempelkiem odcisku paluszka.

 

Zajęcia proekologiczne w ramach projektu „Przedszkole z pasją” są prowadzone przez panią Sylwię Józwik, która wykazuje się wiedzą merytoryczną dużym zaangażowaniem w pracę z dziećmi i bardzo dobrym przygotowaniem do zajęć. Pełni rolę przewodnika i jest wsparciem dla dzieci w edukacji najmłodszych. Wykazuje się kreatywnością w podejściu do nauczania, wykorzystując w swojej pracy różnorodne metody i materiały, tak aby zaangażować dzieci do zajęć i je zaciekawić. Stara się, aby zajęcia dla dzieci były zrozumiałe, atrakcyjne i ciekawe. Specjalista ten wykazuje się doborem różnorodnych metod pracy dostosowanych do poziomu i możliwości dziecka. Zadania, prace, ćwiczenia, zabawy dostosowywane są przez panią Sylwię odpowiednio do wieku i rozwoju dziecka. Nauczyciel ten wykazuje się chęcią do dalszego szkolenia, chce poszerzać swoją wiedzę i jest osobą otwartą na rozwój zawodowy.

 

 

12. Wyposażenie OWP w pomoce dydaktyczne do zajęć -

Uzasadnieniem jest także konieczność rozwinięcia bazy dydaktycznej OWP w celu efektywniejszego rozwijania u dzieci kompetencji kluczowych, społeczno-emocjonalnych, umiejętności podstawowych i przekrojowych. Przyczyni się do możliwie jak największej indywidualizacji nauczania prowadzącego do rozwoju w OWP edukacji włączającej. W obecnej chwili ne mamy jeszcze doposażonych sal, ze względu na trwający remont.

13. Szkolenie dla nauczycieli z zakresu zapobiegania dyskryminacji  - W ramach programu  zaplanowano szkolenie z zakresu zapobiegania dyskryminacji i przemocy motywowanych uprzedzeniami. W efekcie udziału w szkoleniu uczestnik:

 

- definiuje czym jest dyskryminacja, cyberprzemoc i mowa nienawiści

 

- wyszukuje materiały w internecie pomocne w profilaktyce tych zjawisk

 

- przygotowuje zajęcia (lekcje) poświęcone profilaktyce tych zjawisk

 

- interweniuje w sytuacjach, kiedy jest świadkiem dyskryminacji, (cyber)przemocy i mowy nienawiści

 

14. Szkolenie dla nauczycieli „Arteterapia w praktyce przedszkolnej” - zaplanowano szkolenie z firmą Iskra edu. Podpisano umowę na wszystkie szkolenia .

 

15. Szkolenie „Eko-logicznie w przedszkolu”- zaplanowano szkolenie z firmą Iskra edu. Podpisano umowę na wszystkie szkolenia .

 

16. Kurs kwalifikacyjny z zakresu integracji sensorycznej- zaplanowano kurs z firmą Iskra edu. Podpisano umowę na wszystkie szkolenia .

 

17. Kurs instruktora rytmiki – zaplanowano kurs z firmą Iskra edu. Podpisano umowę na wszystkie szkolenia .

 

18. Koszty pośrednie – przedstawienie kadry kierowniczej, opis promocji, linki do promocji na stronie www szkoły i portali społecznościowych, linki do harmonogramów wsparcia, informacja o wydatkowanej kwocie kosztów bezpośrednich oraz pośrednich, informacja w jaki sposób zapewniono stosowanie zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, informacja jaki sposób zapewniono stosowanie zasady równości szans kobiet i mężczyzn, lokalizacja biura projektu,

 

 

 

Opis problemów:

 

 

 

 

 

 

Rezultaty w projekcie (wskaźniki produktu i rezultatu):

1.     Liczba dzieci objętych dodatkowymi zajęciami w edukacji przedszkolnej

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -24 dzieci   (  11- k;    13-m)

 

2.      Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  4 (  4- k;    -m)

 

3.     Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  0

 

4.     Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  1

 

5.     Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem - 2  ( 1 - k;  1  -m)

 

6.     Liczba obiektów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  1

 

7.     Liczba ogólnodostępnych szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem w zakresie edukacji włączającej

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -1   

 

8.     Liczba dostosowanych OWP

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem -  0

 

9.     Liczba wyposażonych pomieszczeń

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem - 0  

 

10. Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu

Wartość osiągnięta w okresie sprawozdawczym: Ogółem - 0  (  - k;    -m)

 

 

 

 

Wójt Gminy Bedlno

informuje o otrzymaniu dofinansowania na projekt pn.

Przedszkole z pasją”

współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027

Celem głównym projektu jest:

Celem projektu jest poprawa jakości edukacji przedszkolnej w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie oraz Punkcie Przedszkolnym w Pleckiej Dąbrowie (OWP) dla których organem prowadzącym jest Gmina Bedlno, poprzez dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tym z niepełnosprawnościami. tj. doposażenie 2 OWP w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne, rozszerzenie oferty 2 OWP o organizację i

prowadzenie dodatkowych zajęć wspierających na rzecz zwiększenia szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów, a także rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych u 28 dzieci (12K i 16M) z 2 OWP w Pleckiej Dąbrowie oraz nabycie kwalifikacji i kompetencji zawodowych przez 2 K n-li pracujących w 2 OWP poprzez udział w szkoleniach i kursach.

Działania w projekcie:

Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację działań wynikających z diagnozy OWP:

1. Adaptacja - Działania dot. edukacji włączającej dotyczą przede wszystkim grup, które najbardziej potrzebują wsparcia, tj. koncentrują się na uczniach z niepełnosprawnościami lub niedostosowanych społecznie (potwierdzone odpowiednim orzeczeniem) i zapewnieniu im pełnego dostępu do edukacji ogólnodostępnej, z właściwym wsparciem ogólnodostępnej szkole lub placówce w zakresie specjalnych potrzeb psychofizycznych. Przedsięwzięcia stosują zasady projektowania uniwersalnego w nauczaniu (ULD – universal learning design).

 

2. Wyposażenie sal przedszkolnych - Uzasadnieniem jest konieczność rozwinięcia bazy dydaktycznej 2 OWP w celu efektywniejszego rozwijania u dzieci kompetencji kluczowych w tym matematycznych oraz wiedzy proekologicznej. Wyposażenie i zakupiony sprzęt będzie dostosowany do potrzeb użytkowników, w tym wynikających ze specjalnych potrzeb i niepełnosprawności. Będzie zgodny z zasadą uniwersalnego projektowania.

 

3. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia matematyczne  - Działania te będą polegały na realizacji zajęć zgodnie z programem, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 osób (11K;13M)-3 grupy po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 120 h w ramach zadania. Efekty zajęć: nabieranie odporności emocjonalnej i zdolności do wysiłku intelektualnego, nabywanie

umiejętności do samodzielnego zdobywania wiedzy osiąganie lepszych wyników w nauce.

 

4. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych kodowanie - Działania te będą polegały na realizacji zajęć z danego obszaru, zgodnie z zainteresowaniami dzieci, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 16 osób (8K 8M)-2 grup po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 80 h w ramach zadania.

Efekty zajęć: rozwój zainteresowań naukami ścisłymi, rozwój wyobraźni, spostrzegawczości i logicznego myślenia, rozwój pamięci, rozwój koncentracji wzrokowo – ruchowej, rozwój inwencji twórczej i kreatywności, nabywanie umiejętności zgodnej pracy w zespole, nauka przez zabawę.

 

5. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- rytmika - Działania te będą polegały na real. zajęć terapeutycznych z danego obszaru, zgodnie ze wskazówkami bądź zaleceniami wynikającymi z przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci/orzeczeniami. Zajęcia specjalistyczne będą realizowane zgodnie z zasadami wynikającymi z Rozporządzenia MEN z dnia 09 sierpnia 2017 r.

Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 dzieci (11K;13M)-3 grupy po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę. Łącznie 120 h w ramach zadania.

Efekty zajęć: potrafi ruchem zinterpretować usłyszany temat rytmiczny, potrafi harmonijnymi, skoordynowanymi ruchami ciała oddać nastrój i charakter usłyszanej muzyki, potrafi umiejętnie zachować się w sytuacjach wymagających ogłady towarzyskiej.

 

6. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia kreatywno-plastyczne - Działania te będą polegały na realizacji zajęć z danego obszaru, zgodnie z zainteresowaniami dzieci, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 osób (11K;13M)-3 grupy po 8 osób w wymiarze po

40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 120 h w ramach zadania.

Efekty zajęć: odkrywanie własnych możliwości twórczych, rozwijanie w uczniach postawy ciekawości i otwartości, osiągnięcie maksymalnej zaradności i niezależności na miarę indywidualnych możliwości dzieci, kształtowanie pożądanych cech społecznych, pobudzanie umiejętności, ekspresji i wrażliwości plastycznej u dzieci.

 

7. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- zajęcia kreatywno-przyrodnicze - Działania te będą polegały na realizacji zajęć z danego obszaru, zgodnie z zainteresowaniami dzieci, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 osób (11K;13M)-3 grupy po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 120 h w ramach zadania.

Efekty zajęć: znajomość podstaw przyrody, poznanie podstawowych gatunków roślin i zwierząt, rozwijanie w uczniach postawy ciekawości i otwartości, kształtowanie pożądanych cech społecznych, pobudzanie umiejętności.

 

8. Wsparcie przedszkolaków z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych- Lego education - Działania te będą polegały na realizacji zajęć z danego obszaru, zgodnie z zainteresowaniami dzieci, a w przypadku dzieci z SPE - zgodnie ze wskazaniami bądź zaleceniami wynikającymi z opinii/orzeczeń i/lub przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 16 osób (7K 9M)-2 grup po 8 osób w wymiarze po 40h/grupę w ramach okresu realizacji (IX2024-VI2025). Łącznie 80 h w ramach zadania.

Efekty zajęć: rozwój zainteresowań naukami ścisłymi, rozwój wyobraźni, spostrzegawczości i logicznego myślenia, rozwój pamięci, rozwój koncentracji wzrokowo – ruchowej, rozwój inwencji twórczej i kreatywności, nabywanie umiejętności zgodnej pracy w zespole, nauka przez zabawę.

 

9. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- integracja sensoryczna(SI) - Działania te będą polegały na real. zajęć terapeutycznych- integracja sensoryczna, zgodnie ze wskazówkami bądź zaleceniami wynikającymi z przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci/orzeczeniami. Zajęcia specjalistyczne będą realizowane zgodnie z zasadami wynikającymi z Rozporządzenia MEN z dnia 09 sierpnia 2017 r. Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 2 osób (1K;1M)-zajęcia indywidualne w wymiarze po 40h/na osobę. Łącznie 80 h w ramach zadania. Efekty zajęć: poprawa równowagi, koordynacji i motoryki, zarówno małą jak i dużą dziecka, poprawią wiarę w siebie i samoocenę dziecka, poprawa skuteczność wykonywanych poleceń i koncentrację, poprawa zaangażowanie dziecka w podejmowanie trudniejszych, nowych zadań.

 

 

10. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć specjalistycznych- logopedia - Działania te będą polegały na real. zajęć terapeutycznych - logopedia, zgodnie ze wskazówkami bądź zaleceniami wynikającymi z przeprowadzonej wcześniej indywidualnej diagnozy dzieci/orzeczeniami. Zajęcia specjalistyczne będą realizowane zgodnie z

zasadami wynikającymi z Rozporządzenia MEN z dnia 09 sierpnia 2017 r.

Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 12 osób (6K;6M)-zajęcia indywidualne w wymiarze po 40h/na osobę. Łącznie 480 h w ramach zadania.

Efekty zajęć: usprawnienia motoryki i koordynacji narządów artykulacyjnych, utrwalenia poprawnego wzorca artykulacyjnego, usprawnienia funkcji mających wpływ na rozwój mowy.

 

11. Wsparcie przedszkolaków w ramach zajęć proekologicznych -

Działania te będą polegały na real. zajęć proekologicznych.

Łącznie w ramach zadania wsparcie otrzyma 24 osób (11K;13M)-zajęcia odbywać się będą w trzech 8 osobowych grupach w wymiarze po 40 h/na grupę.

Łącznie 120 h w ramach zadania.

Efekty zajęć: dziecko potrafi podejmować działania proekologiczne.

 

12. Wyposażenie OWP w pomoce dydaktyczne do zajęć - Uzasadnieniem jest konieczność rozwinięcia bazy dydaktycznej OWP w celu

efektywniejszego rozwijania u dzieci kompetencji kluczowych, społeczno-emocjonalnych, umiejętności podstawowych i przekrojowych. Przyczyni się do możliwie jak największej indywidualizacji nauczania prowadzącego do rozwoju w OWP edukacji włączającej. W ramach projektu zaplanowano zakup: pomocy dydaktycznych do zajęć integracji sensorycznej, logopedycznych, rytmiki, zajęć kreatywnych i zajęć z kodowania zgodnie z budżetem.

 

13. Szkolenie dla nauczycieli z zakresu zapobiegania dyskryminacji - W ramach pr. zaplanowano szkolenie z zakresu zapobiegania dyskryminacji i przemocy motywowanych uprzedzeniami dla 2 n-li, 16 h na osobę.

Plan szkolenia:

-terminologia dotyczącą dyskryminacji i mowy nienawiści

-zasady i metody edukacji o prawach człowieka związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji i mowie nienawiści w szkole

-wykorzystywanie dostępnych materiałów dydaktycznych związanych z ww. problematyką

-przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacji antydyskryminacyjnej w szkole

-cyberprzemoc – czym jest, jakie są jej rodzaje i skala zjawiska

-zjawisko hejtu i mowy nienawiści, jako szczególne formy cyberprzemocy dotykające młodzież

-czy można nie stać się ofiarą cyberprzemocy? jak to zrobić?

-cyberprzemoc a polskie prawo

-rola placówki i rodziny w zapobieganiu i przeciwdziałaniu cyberprzemocy – profilaktyka i interwencja.

W efekcie udziału w szkoleniu uczestnik:

-definiuje czym jest dyskryminacja, cyberprzemoc i mowa nienawiści

-wyszukuje materiały w internecie pomocne w profilaktyce tych zjawisk

-przygotowuje zajęcia (lekcje) poświęcone profilaktyce tych zjawisk

-interweniuje w sytuacjach, kiedy jest świadkiem dyskryminacji, (cyber)przemocy i mowy nienawiści.

 

14. Szkolenie dla nauczycieli „Arteterapia w praktyce przedszkolnej” - W ramach pr. zaplanowano szkolenie Arteterapii dla 2 nauczycieli.

Czas: 20 h.

Cel: Szkolenie przygotowuje uczestników do prowadzenia Arteterapii w przedszkolu.

Program kursu:Muzykoterapia, Bajkoterapia, Teatroterapia, Plastykoterapia, Chromoterapia,

Arteterapia – dobre praktyki. Zapoznanie z literaturą, omówienie właściwych źródeł zdobywania wiedzy z zakresu arteterapii, Budowa procesu arteterapeutycznego, Omówienie metod pracy, które można wykorzystywać w arteterapii, Doświadczenie każdej z omawianych technik, Niesztampowe, nietuzinkowe techniki plastyczne, gotowe przepisy na masy, farby i wiele innych gotowych pomysłów do wykorzystania w swojej pracy, Podział prac ze względu na funkcje arteterapii,

Efekty uczenia się: Szkolenie zakończone certyfikatem, który pozwala na wykorzystanie metod arteterapeutycznych w pracy, Szkolenie daje uczestnikom możliwość poznania różnorodnych technik twórczości plastycznej, rozwinięcie własnej osobowości poprzez proces twórczy.

 

15. Szkolenie „Eko-logicznie w przedszkolu”- W ramach pr. zaplanowano szkolenie Ekologicznie w przedszkolu dla 2 nauczycieli. Liczb godzin 3h na uczestnika.

Cel: celem jest wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę o problemach dzieci i młodzieży w kontekście najnowszych osiągnięć współczesnej psychoprofilaktyki i psychoterapii.

Program kursu: Co to jest SDG i dlaczego o tym nie słyszałam?, Logiczna ekologia – czyli działajmy rozsądnie, Jak zaprzyjaźnić się z działaniami ekologicznymi i nie zwariować?, Ekologia a współpraca międzynarodowa – dlaczego warto?, Innowacja – jak do niej podejść.

Efekty uczenia się: Po szkoleniu nauczyciele poszerzają swój zakres wiedzy z obszaru działań związanych z ekologią w przedszkolu. Poznają SDG (Cele zrównoważonego Rozwoju) w kontekście edukacji przedszkolnej.

 

16. Kurs kwalifikacyjny z zakresu integracji sensorycznej- W ramach pr. zaplanowano kurs kwalifikacyjny z zakresu integracji sensorycznej dla 2 nauczycieli. Liczba godzin 90 na uczestnika. Łącznie 180h

Cel: W trakcie kursu słuchacze uzyskują praktyczne umiejętności, wiedzę i kompetencje z zakresu neuroanatomii, zagadnień psychologicznych w SI oraz pedagogiki specjalnej. Dowiedzą się również, jakie są rodzaje zaburzeń integracji sensorycznej oraz w jaki sposób je klasyfikować, diagnozować i prowadzić terapię w oparciu o konstruowane indywidualne plany rewalidacji.

Program kursu: m.in. Pedagogika specjalna, teoretyczne założenia integracji sensorycznej, wybrane zagadnienia z psychologii rozwojowej i klinicznej.

Efekty uczenia się: n-el posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje z zakresu prowadzenia zajęć z integracji sensorycznej.

 

17. Kurs instruktora rytmiki - W ramach pr. zaplanowano kurs instruktora

rytmiki dla 2 nauczycieli. Liczba godzin 30.

Cel: Przygotowanie do prowadzenie zajęć muzycznych i muzyczno-ruchowych z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z kompleksową wiedzą z zakresu terapeutycznego zastosowania muzykoterapii w edukacji, poznanie możliwości wykorzystania muzykoterapii w pracy z dziećmi oraz możliwości edukacyjnego wykorzystania muzyki klasycznej w interpretacji ruchem.

Program kursu: m.in. metodyka prowadzenia zajęć z rytmiki, rozwój muzyczny dziecka w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, zasady i wskazówki prowadzenia zajęć ruchowo-muzycznych, metodyka piosenki, metodyka zabaw przy muzyce, metodyka tańca, metodyka gry na instrumentach, metodyka słuchania muzyki.

Efekty uczenia się: n-el posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje z zakresu prowadzenia zajęć z rytmiki.

 

 

 

 

Rezultaty w projekcie (wskaźniki produktu i rezultatu):

  1. Liczba dzieci objętych dodatkowymi zajęciami w edukacji przedszkolnej

Wartość docelowa ogółem: 28 (12- k; 16-m)

  1.  Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem

Wartość docelowa ogółem: 2 (2 – k)

  1. Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Wartość docelowa ogółem: 1

  1. Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem

Wartość docelowa ogółem: 2

  1. Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem

Wartość docelowa ogółem: 12 (6-k; 6-m)

  1. Liczba obiektów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Wartość docelowa ogółem: 1

 

  1. Liczba ogólnodostępnych szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem w zakresie edukacji włączającej

Wartość docelowa ogółem: 2

  1. Liczba dostosowanych OWP

Wartość docelowa ogółem: 2

  1. Liczba wyposażonych pomieszczeń

Wartość docelowa ogółem: 4

  1. Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu

Wartość docelowa ogółem: 2 (2-k)

 

 

Dofinansowanie projektu z UE: 790 478,94 zł                                          

Całkowita wartość projektu : 878 309,93 zł

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie
    Plecka Dąbrowa 6
  • 24 282 21 66

Galeria zdjęć