• Modele komórek na biologii

    11.10.2023

    Na dzisiejszych zajęciach biologii uczniowie klasy V wykonywali modele różnych komórek. Jak wiemy komórki nie są widoczne gołym okiem i można je jedynie zobaczyć na planszach, na filmach lub pod mikroskopem. To znacznie ogranicza poznanie ich budowy przestrzennej i uchwycenie usytuowania poszczególnych organelli. Samodzielne wykonanie modelu budowy komórki pozwala lepiej wyobrazić sobie tę przestrzenną strukturę oraz ułatwia zapamiętanie najważniejszych funkcji organelli. Takie modele mogą więc doskonale służyć nam do nauki na lekcjach.

  • Doświadczenia i eksperymenty w ramach innowacji pedagogicznej „Śladami przyrody - obserwuję, poszukuję, wnioskuję….”

    11.10.2023

    Na dzisiejszych zajęciach chemii uczniowie klasy 7 wykonywali doświadczenia chemiczne. Wspólnie tworzyli tęczową wieżę gęstości z miodu, gliceryny, mleka, płynu do mycia naczyń, wody i oleju. Dzięki temu dowiedzieli się, co to jest gęstość. Te płyny, które są gęstsze, są też cięższe i dlatego też opadały na dół, nie mieszając się z innymi.

    Kolejnym doświadczeniem, które wykonywali było badanie pH roztworu wybranych produktów spożywczych i chemicznych: wody, proszku do pieczenia, kwasu octowego, płynu do mycia naczyń i kwasku cytrynowego.

    Nie zabrakło również „wulkanu chemicznego”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali doświadczenia według przygotowanych instrukcji.

  • CodeWeek 2023

    10.10.2023

    Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania #CodeWeek. Programowanie pobudza kreatywność, rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy rozwiązywać problemy, kształtuje logiczne myślenie i ma wiele innych zalet. Uczniowie klas I-VII brali udział w zabawach związanych programowaniem prowadzonych przez klasę VIII.

  • Dzień Drzewa

    10.10.2023

    Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Drzewa. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety i nas samych.

    Wszyscy uczniowie zostali zapoznali z prezentacją multimedialną dotyczącą znaczenia drzew w przyrodzie i w życiu człowieka. Na koniec apelu odbył się quiz przyrodniczy dotyczący informacji zawartych w przedstawionej prezentacji.

    Uwieńczeniem apelu było wręczenie legitymacji członkowskich uczniom należącym do Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody działającego przy Szkole Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie.

  • Na spektaklu "MAŁY KSIĄŻĘ"

    09.10.2023

    Uczniowie siódmej i ósmej klasy uczestniczyli dzisiaj w

    spektaklu pt „MAŁY KSIĄŻĘ” zrealizowanym na podstawie książki Antoine de Saint-Exupéry’ego.

    Spektakl w wykonaniu artystów wrocławskiego Teatru In-Art odbył się w Kutnowskim Domu Kultury.

  • Światowy Dzień Uśmiechu

    06.10.2023

    Dziś, obchodząc Światowy Dzień Uśmiechu- uśmiechaliśmy więcej niż zwykle, a to dzięki kolorowym uśmiechniętym dekoracjom, zabawie wymyślonej przez kreatywne piątoklasistki oraz głosowaniu na najweselszą osobę w szkole. Okazało się, że jest nią Krzysztof Dałek z 8 klasy.

  • Kasztanowe ludziki

    03.10.2023

    Leśne Duszki czyli kasztanowe ludziki to chyba najstarsza i najbardziej popularna jesienna zabawa dla dzieci, którą na pewno każdy dorosłych pamięta z własnego dzieciństwa. Można podejść do niej na wiele sposobów: tworzyć zwierzątka, stworki lub jesienne krajobrazy. Tak też zrobili uczniowie klasy IV na zajęciach koła przyrodniczego.

  • Dzień Chłopaka na sportowo!

    28.09.2023

    W trakcie ogniska z okazji Dnia Chłopaka, gdy młodsi robili pieczątki z ziemniaków, uczniowie klas 4-8 brali udział w konkursach, m.in. wiedzowych - sprawdzających wiedzę o ziemniakach, czy zręcznościowych - polegających na obraniu najdłuższego obierka czy żonglowaniu ziemniakami. Zwycięzcą okazał sie Dawid Lewicki z klasy VIII.

    Po upieczeniu ziemniaków, wszyscy uczniowie udali się na dyskotekę.

    Ponieważ w ubiegłym tygodniu, dziewczyny głosowały na swoich faworytów, dzisiaj ogłoszono zwyciężców:

    -w kategorii najbardziej wysportowanego chłopaka wygrał Norbert Drabik z klasy II i Antoni Prośniewski z kl. VII

    -najzabawniejszym chłopakiem dziewczyny wybrały Wojtka Stępnia z klasy II i Antka Ścibora z kl. IV

    -w kategorii na najładniejszego chłopaka został wybrany Antek Kraszkiewicz z klasy I i Bartek Cybulski z kl. VII

    -najinteligentniejszym chłopakiem został Wojtek Stępień z klasy II i Antek Prośniewski z VII

    -Bartek Cybulski z kl. VII zwyciężył w kategorii najlepiej ubranego chłopaka.

    Gratulujemy.

  • Wycieczka pt. Folklor i zabytki powiatu łowickiego

    27.09.2023

    Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli dzisiaj w wycieczce pt. Folklor i zabytki powiatu łowickiego.

    Podczas wyjazdu zwiedzali Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach, który gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego.

    Uczniowie byli w dawnej szkole, w warsztacie stolarskim, w kuźni u kowala, w drewnianym kościele, a nawet pod wiatrakiem. Podczas zwiedzania skansenu dowiedzieli się, jak wyglądało życie na dziewiętnastowiecznej wsi i czym zajmowali się jej mieszkańcy.

  • Akcja Sprzątanie Świata 2023

    22.09.2023

    Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji Sprzątanie Świata 2023. W tym roku hasło przewodnie to: „Wszystkie śmieci są nasze”. W związku z tym uczniowie wszystkich klas zaopatrzeni w rękawiczki i worki foliowe wybrali się na poszukiwanie śmieci. Sprzątali teren wokół szkoły oraz przydrożne rowy. Akcja ta miała na celu rozbudzić współodpowiedzialność za jakość otaczającego nas środowiska, dając możliwość odpowiedzialnego wyboru. Dzieci chętnie się w nią zaangażowały. Udało się im niestety znaleźć wiele śmieci, które już dawno powinny znaleźć się na śmietnisku, a nie w przydrożnych rowach.

  • Wyniki wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024

    15.09.2023

    Przewodniczącą SU została w tym roku Nicola Kotulska z klasy VIII.

    Zastępcą przewodniczącej SU został Antoni Prośniewski z klasy VII.

     

  • Matematyczny Dzień Kropki

    15.09.2023

    Co wspólnego ma matematyka z kropką? Okazuje się, że bardzo wiele. W piątek, 15 września na matematyce uczniowie rozwiązywali zadania, których rozwiązanie znajdowało się wśród wielu rozsypanych kropek. Poprawnie połączone kropki utworzyły kontur rysunku. Niektórzy uczniowie nawet pokolorowali swoje prace.

  • Świat w kropli wody

    12.09.2023

    Na dzisiejszych zajęciach koła przyrodniczego uczniowie klasy IV uczyli się samodzielnie wykonywać preparaty mikroskopowe ze skórki cebuli oraz bulwy ziemniaka. Do stworzenia preparatu potrzebowali: szkiełka podstawowego, szkiełka nakrywkowego, skalpela, pęsety, zakraplacza oraz wody. Następnie obserwowali wykonane przez siebie preparaty pod mikroskopem.

  • Zajęcia programistyczne z Lego Essential

    07.09.2023

    Uczniowie z klasy 5 na kole matematycznym rozpoczęli przygodę z klockami Lego Education Essential zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia były oparte na modelu edukacji STEAM. Uczniowie wykazywali się kreatywnością, doskonalili umiejętność programowania oraz doskonalili umiejętność współpracy w grupie. Krok po kroku zgodnie z instrukcją w aplikacji budowali z klocków wiatrak, helikopter i huśtawkę. Wszystkie elementy musiały ze sobą idealnie pasować, a niektóre części maszyny lub budowli były ruchome czyli napędzane przez silniczek, np śmigło helikoptera czy śmigła wiatraka.

  • Obchody rocznicy nalotu bombowego na Plecką Dąbrowę

    W dniu 11 września 2023r. cała społeczność szkolna uczciła pamięć o ofiarach niemieckiego nalotu bombowego na Plecką Dąbrowę, który miał miejsce 10 września 1939 roku.

    Od bomb i broni pokładowej zginęło wówczas kilkanaście osób, które na zawsze spoczęły w mogile na tutejszym cmentarzu.

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
    04.09.2023

    04 września w Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im ks. J. Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Uczniowie, nauczyciele, rodzice  zebrani przed budynkiem szkoły, tradycyjnie od kilku lat wyruszyli na mszę św. odprawianą w miejscowym kościele. Dalsza część uroczystości  przebiegała w murach szkoły, na sali gimnastycznej. Pani dyrektor, Beata Kwiatkowska powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły.  Szcególnie serdecznie zwróciła się do  uczniów klasy pierwszej, którzy to po raz pierwszy zasiądą w ławkach szkolnych. Życzyła im wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym. Pani dyrektor zapoznała też uczniów z kadrą nauczycielską i wychowawcami klas. Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie  na sztandar, które później  przypieczętowały  paluszkami. Po ślubowaniu uczniowie zostali pasowani na uczniów. Ślubowanie na sztandar złożyli też rodzice. Po uroczystości wszyscy uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach.

  • Informacja dotycząca rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 w szkole podstawowej.

    Zapraszamy uczniów klas I - VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego

    na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024, które odbędzie się 4 września 2023 r. o godzinie 9.10.

    Plan uroczystości:

    -8.00 - msza święta

    -9.10 - uroczyste rozpoczęcie roku

    ~wspólne spotkanie uczniów z dyrektorem szkoły i radą pedagogiczną,

    ~pasowanie pierwszoklasistów na uczniów szkoły,

    ~spotkania z wychowawcami klas.

    Kurs poranny autobusu szkolnego - bez zmian, jak w roku ubiegłym.

    Odjazd autobusu po uroczystości - 11.00.

    W tym dniu obowiązuje strój galowy oraz obuwie zmienne.

  • Postępuj mądrze i zgłaszaj wypadki bezzwłocznie!

  • Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników

    logo krus n

     

    Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników

     

    Informujemy, że w okresie wakacji KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników. Dzieciom z województwa łódzkiego proponujemy wyjazd na bezpłatny turnus trwający 21 dni do Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS:

    • w Szklarskiej Porębie – w terminie od 20 lipca do 9 sierpnia 2023 r. (dzieci z chorobami układu oddechowego),
    • w Jedlcu – w terminie od 31 lipca do 20 sierpnia 2023 r. (dzieci z chorobami układu ruchu i wad postawy).

     

    Z naszej oferty mogą skorzystać dzieci:

    • w wieku od 7 do 15 lat (urodzone w latach 2008–2016) z problemami zdrowotnymi wymagającymi rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób układu oddechowego oraz wad i chorób układu ruchu,
    • images których przynajmniej jedno z rodziców podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy / na wniosek (w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej rok) lub posiadające prawo do renty rodzinnej,
    • samodzielnie wykonujące podstawowe czynności życiowe, tzn. ubieranie się, jedzenie, mycie itp.

     

    Ważne: pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, jednak nie jest to warunek konieczny.

     

    Odpowiedni wniosek, wypełniony przez leczącego lekarza wraz z załącznikami, rodzice dziecka winni złożyć do KRUS w terminie do 31 maja 2023 r.

    Całkowity koszt pobytu oraz dojazdu wynajętym autokarem pokrywa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Dodatkowo uczestnicy turnusów objęci są ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

    Formularze wniosków i załączników (oświadczeń) dostępne są w Placówkach Terenowych KRUS, a także na stronie internetowej www.krus.gov.pl. Szczegółowe informacje pod numerami tel.: (43) 824 14 18 i (43) 824 15 43.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie
    Plecka Dąbrowa 6
  • 24 282 21 66

Galeria zdjęć